Седем идеи за пестене на пари
На всеки от нас се е случвало в края на месеца да остане без пари. Ето защо днес ще ви представим седем начина за пестене на средства, които може би ще ни се сторят съвсем прости, но пък наистина работят.
А когато умножите спестените пари по 12 месеца, ще се получи сума, която ще е достатъчна за почивка на семейството ви.
1. Теглене от банкомат
Доста често хората проверяват наличността си по сметка чрез банкомат, но това само по себе е разход (най-често от 0.20-0.30 лв.). Също така е добре да ползвате АТМ на обслужващата ви банка, тъй като таксите на другите банки достигат до 1 лв.
2. Торбичките за еднократна употреба
Цената на торбичките днес в различните магазини е между 0.10 и 0.30 лв., а дори и 0.50 лв. за по-луксозните и екологични пликове. Така че, ако вече сте купили плик, поне го ползвайте още няколко пъти.
3. Сметката за ток
Месечната ни сметка за ток е един от големите разходи за голяма част от домакинствата. Специалистите препоръчват да не оставяме зарядните на мобилните телефони включени в контактите и винаги, разбира се когато е възможно, да гасим осветлението. Високият клас електрически уреди и климатици, както и енергоспестяващи крушки струват по-скъпо, но пестят енергия.
4. В супермаркета
За да пестим пари от ненужни покупки, е напълно достатъчно да пазаруваме, след като сме се нахранили и задължително със списък. Също така е добре да се пазарува по-рядко и за по-дълъг период от време, отколкото всеки ден да се отбиваме до магазина за вечерята.
Как да забогатеем? Съветите на пет възрастни милиардера
5. Цигари
Една кутия цигари струва средно около 5 лв. Това прави месечно по 150 лв., ако пушите по една кутия дневно и точно 1825 лв. годишно.
6. Обядът
Помислете също така какви са разходите ви за обяд и дали да не си подготвяте хапването вкъщи. Месецът обикновенно има между 20 и 22 работни дни и ако дневно давате по 3-5 лв., това ще рече 60 – 110 лв. месечно.
7. Бензин
Литър бензин/дизел днес в България е с цена от 2.52-2.56 лв. за литър. Знаете ли какъв е разходът на колата ви месечно? Защо да не ползвате метро или градски транспорт по 1-2 пъти седмично, ако това ще ви спести пари? Или пък колело?