За една година безработните младежи са намалели със 7000. Това заяви за БГНЕС зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова, по време на откриването на инициативата "Младежта в движение". Към момента безработните младежи у нас до 29 години са малко над 68 000.

Инициативата "Младежта в движение" е на ЕК и ние участваме в нея като част от всички инициативи, насочени към младите хора. Последната инициатива на ЕК е "Младежка гаранция", чиято цел е да създаде устойчива заетост на младите хора, заяви Янкова.

Тя допълни, че от първите месеци от както е стартирала младежката инициатива над 22 000 младежи до 29 години са се включили в мотивации, индивидуално обслужване, различни програми с цел намирането на работа. Близо 15 000 млади хора пък са намерили реална заетост.

Във връзка с това какво прави Столична община за намаляване на младежката безработица, зам.-кметът д-р Тодор Чобанов заяви, че общината развива различни дейности, които подкрепят това бизнесът да инвестира в работни места. Ние, като местна власт действително насърчаваме тези процеси, които действително съзнаваме проблема, който има България, този с младежката безработица, посочи Чобанов. Той гарантира, че общината прави всичко възможно, за да назначава млади хора.

Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в София Огнян Златев каза, че Европа и България си партнират за намаляване на младежката безработица, чрез предоставяне на достъпна и разбираема среда за възможностите, които младите могат да получат. Той обясни, че очаква интерес към инициативата "Младежта в действие", който се базира и на предишен опит. Той разкри плюсовете на инициативата, като подчерта, че тя предоставя в концентриран вид достъпна и разбираема информация за възможностите за реализация, които имат младите след като завършват образованието си.

По време на речта си еврокомисарят по заетостта Ласло Андор заяви, че трябва да се отдели и необходимото внимание на въпросите трудовата мобилност. Той подчерта, че правото на свободно движение е основен принцип, както и правото едно лице да работи в друга държава-членка са основни права на ЕС и те трябва да бъдат отстоявани. Най-доброто доказателство за упражняването на това право е, че всички страни имат интерес.

Андор подчерта, че тези, които говорят един, два или повече езика имат предимство на трудовия пазар и ученето на чужди езици от ранно детство е най-добрата подготовка. Една от най-добрите възможности, които ЕС дава на младите е свързана с тяхното образование и възможността им да учат в чужбина. Въпреки това, според еврокомисаря да учиш и да работиш в една държава е съвсем различно.