Банковата система с 306 млн. лв. печалба до април
В края на април общата сума на активите е 86.4 млрд. лв. През месеца балансовото число на банковата система бележи незначителен спад от 63 млн. лв. (0.1%) под влияние на свиването на привлечения ресурс.
Вземанията от кредитни институции намаляват с 490 млн. лв. (4.8%). За разлика от трите предходни месеца през април паричните средства се увеличават със 101 млн. лв. (1.3%).
Спрямо март ценните книжа са с 65 млн. лв. (0.6%) повече, като и през този месец най-голямо е нарастването при финансовите активи на разположение за продажба.
Увеличават се и ценните книжа, определени по справедлива стойност, докато при тези, държани за търгуване и до падеж, има намаление.
Натрупаната обезценка на активите в края на април е 255 млн. лв., или със 71 млн. лв. по-малко в сравнение с тази за същия период на предходната година.
Към 30 април печалбата на банковия сектор е 306 млн. лв. (при 211 млн. лв. година по-рано).
Влияние върху финансовия резултат оказват повишените финансови приходи в следствие на свиването на разходите за лихви, както и по-малкият размер на натрупаната обезценка.
Ликвидната позиция на банковата система остава висока независимо от регистрирания спад при средствата по разплащателни сметки и по междубанкови депозити. В края на отчетния период коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба No 11 на БНБ, е 26.22%.
Брутните кредити (без тези за кредитни институции) се увеличават с 264 млн. лв. (0.4%) в следствие на растежа при корпоративните заеми.
Нарастването на кредитите за предприятия с 341 млн. лв. (0.9%) и на потребителските заеми с 12 млн. лв. (0.1%) е съпроводено с намаление при другите сегменти на кредитния портфейл.
Вземанията от некредитни институции намаляват с 84 млн. лв. (7.8%), а при експозициите към централни правителства и при жилищните ипотечни кредити няма съществена промяна.
Привлечените средства са с 61 млн. лв. (0.1%) по-малко спрямо март. Най-съществено е изменението при ресурса от институции, различни от кредитни, който намалява с 549 млн. лв. (2.3%).
Намаление с 83 млн. лв. има и при средствата от кредитни институции. В същото време депозитите от граждани и домакинства се увеличават с 456 млн. лв., като темпът им на прираст (1.1%) е по-висок спрямо предходните два месеца.
Увеличение е регистрирано и при подчинения срочен дълг (със 113 млн. лв., 9.1%) и при дългово-капиталовите (хибридните) инструменти (с 3 млн. лв., 0.4%).
В края на април балансовият капитал на системата е 11.1 млрд. лв. През месеца той намалява с 24 млн. лв. (0.2%) поради свиването на резервите (включително неразпределени печалби).