Кои са продадените компоненти на SOFIX?
Корекцията на БФБ продължава с пълна сила. Индексът на сините чипове SOFIX отбеляза вчера шести пореден ден на понижение. Разбира се, няма нищо лошо в корекциите, които дават добри възможности на инвеститорите, да допълнят своите портфейли, или на тези, които са закъснели с включването да се присъединят към тренда.
Вижте още: SOFIX продължава да е сред най-добре представящите се индекси
Единственото лошо нещо за инвеститорите е несигурността. А до голяма степен такава се поражда вследствие на влошената политическа обстановка и все по-големите перспективи за предсрочни избори.
Корекцията продължава вече близо два месеца, а за този период индексът на сините чипове е загубил 6.3% от върха си.
Разбира се, не всички компоненти на SOFIX реагираха по еднакъв начин на спада, като някои загубиха повече, други по-малко по време на течащата корекция.
За да видим какъв е потенциалът за възстановяване, ще погледнем към това колко далеч от пълзящите си средни величини за последните 50 дни (горе-долу от когато стартира корекцията) са цените на компонентите на индекса в момента. Или казано по друг начин, кои са „най-продадените“ компоненти на SOFIX.
Една от логиките, особено на по-спекулативно настроените инвеститори, е че при възстановяване на пазара и повишението му към върха, компаниите ще се върнат към и дори ще се повишат над 50-дневните си средни величини.
В тази насока и най-отдалечените от тези си стойности компании се приемат като разполагащи с най-голям потенциал за ръст.
Разбира се, инвеститорите трябва да имат едно наум поради две причини. На първо място само по себе си преминаването на цената на дадена акция под 50-средната й пълзяща средна величина само по себе си е негативен сигнал за посоката (това обаче не е чак такъв проблем, предвид на факта, че все още говорим за корекция, а не за основен низходящ тренд).
Другият проблем е, че индексът на сините чипове SOFIX е при ключово ниво на подкрепа (при 580 пункта), което ако бъде преодоляно, можем да станем свидетели на евентуален по-нататъшен спад за индекса.
Отдалечеността на цените на компонентите на индекса може да се използва и от друга гледна точка. По-консервативно настроените инвеститори могат да се ориентират към устойчивите компании, или тези чиито цени са над пълзящите им средни за последните 50 дни.
Тези компании са показали своята резистентност на спада и могат да продължат да се представят по-добре от останалите компоненти при евентуален по-нататъшен спад на индекса.