СБ занижи прогнозите за ръст на глобалната икономика
Световната банка понижи прогнозите си за ръста на глобалната икономика, следствие на влошените перспективи пред САЩ и Русия, както и очакваното забавяне в ръста на икономиката на Китай. В същото време от финансовата институция очакват по-силно представяне на икономиките на развиващите се страни преди Фед да прибегне до увеличаване на рекордно ниските лихви.
От базираната във Вашингтон финансова институция прогнозират ръст на световната икономика от 2.8% за тази година, на фона на прогнозите й от 3.2% през януари.
Ръстът на щатската икономика бе занижен до 2.1% от 2.8% в началото на годината. Намалени бяха очакванията за ръста на икономиките на Бразилия, Русия, Индия и Китай.
Според специалисти обаче, понижението на прогнозата може и да е временно, тъй като прогнозите за следващата година не бяха променени от очакваните 3.4% ръст.
“Световната икономика стартира годината слабо, следствие на лошото време в САЩ и турбуленцията на финансовите пазари, както и конфликта в Украйна“, коментираха от световната банка в доклада за икономическите перспективи. „Въпреки слабостта в първата част на годината, ръстът на икономиката се очаква да се ускори с напредването на годината“, се казва още в изследването.
Наблюдава се подобрение в потребителското търсене в развитите икономики с намаляване на фискалната тежест и възстановяването на пазара на труда.
Докладът предупреждава, че следващата вълна на финансови сътресения може да хване развиващите се пазари неподготвени, като им препоръча по-малки бюджетни дефицити, по-високи лихви и мерки за повишаване на продуктивността.
В САЩ официални представители на Фед дадоха сигнал, че лихвите, които са при рекордно ниски нива от декември 2008 година ще се запазят при такива поне до следващата година.
Банката занижи прогнозирания на Русия ръст до 0.5%, спрямо прогнозите от януари за 2.2% ръст. Икономиката на Украйна се очаква да се свие с 5%.
“Рязка ескалация на напрежението в Украйна създава рискове пред световната икономика“, се посочва в доклада. „Това може да стане по няколко направления включително по направление на суровините и финансовите канали“.