Защо SOFIX изтри част от доброто си представяне
С 15 понижения в последните си 17 сесии българските индекси изтриха част от доброто си представяне от началото на годината.
Само преди 2 месеца SOFIX бе сред най-добре представящите се индикатори в света. На какво се дължи този спад и кои са най-добре и най-зле представящите се ликвидни компании на Българска фондова борса?
Политически риск
Очакванията са до дни българското правителство да подаде оставка, а в периода от 25 септември – 12 октомври да се проведат и вторите предсрочни парламентарни избори за по-малко от 2 години.
За инвеститорите това означава сформирането на служебно правителство и неяснота дали и кога ще може да бъде сформиран кабинет.
Сагата около Корпоративна търговска банка
В миналото това бяха компании като Холдинг Пътища, днес – Корпоративна търговска банка. От една от най-големите банки в страната, където са съсредоточени над 10% от влоговете на домакинствата, както и за над 2.2 млрд. лв. на фирми, тя успя да изпадне в неплатежоспособност.
Усилията на правителството и БНБ ще доведат до отварянето на банката на 21 юли (понеделник), като вчера премиерът Орешарски заяви, че банката наистина ще отвори на тази дата и тя ще разполага със средства, за да може да изпълни желанието на хиляди вложители да изтеглят спестяванията си.
Сагата около банката доведе до масови разпродажби в петък, когато индексите паднаха с по около 4 на сто.
Отчетите за първото тримесечие на 2014 г.
Очакванията за добро първо тримесечие на публичните дружества не се оправда при голяма част от листваните на борсата компании.
Това бе споделено и от редица водещи брокери и анализатори, които не бяха впечатлени от предоставените отчети.
Забавянето около приватизацията на Българска фондова борса
Болшинството инвеститори на капиталовия ни пазар от години очакват приватизацията на държавния дял на Българска фондова борса. Това несъмнено ще повиши ликвидността, която определено е ниска в последните години.
Това е и една от пречките за навлизането на все повече чуждестранни инвеститори на борсата, които бяха основната движеща сила в годините преди кризата.
Лидерите по ръст и спад сред BGBX40
Въпреки гореизборните фактори, част от ликвидните ни компании поскъпват с над 50% от началото на 2014 г. Подобни са примерите с М+С Хидравлик, Спарки Елтос, Проучаване и добив на нефт и газ, Индустриален Капитал Холдинг, Първа инвестиционна банка, Трейс Груп Холд и Софарма трейдинг.
На обратния полюс са Юрий Гагарин, Булгартабак холдинг, Енемона, Неохим, Петрол и Синергон Холдинг.
* Материалът е с аналитичен характер и не предсталява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа