Накъде могат да се насочат изтеглените от КТБ средства?
От следващата седмица, в понеделник клиентите на КТБ ще могат да разполагат с депозитите си. Въпросът, който може би много хора си задават, е накъде ще бъдат насочени тези средства.
И докато на много от участниците на БФБ ни се иска поне част от тези средства да бъдат насочени към фондовия пазар, то едва ли това ще се случи. Най-вероятно хората ще погледнат към депозитните предложения на останалите банки в страната, като определено вече ще имат едно наум.
Именно поради тази причина ще погледнем какви са най-добрите предложения при лихвите по депозитите на финансовите институции в страната.
До голяма степен следствие на очакванията за прилив на огромни по размер средства, като депозити, се наблюдава известно понижение в предлаганите лихви по депозитите в момента.
Най-доброто предложение за депозит, със зададени критерии за срок от една година и сума от 10 000 лева откриваме при детския депозит на Интернешънъл Асет Банк - „Депозит Асет Детство“. Тук ефективната лихва е фиксирана от 4.5% на годишна база, а минималната сума за откриване на депозит – 500 лева.
С малко по-ниска ефективна лихва от 4.31% на годишна база се отличава друг детски депозит - „Малечко Палечко“ на Първа инвестиционна банка. Депозитът е с променяема лихва, като няма изисквания за минималната му сума.
Най-високата лихва по депозит, който не е детски, идва от Общинска банка. Ефективният лихвен процент при него е фиксиран при 4.27% на годишна база, като той е фиксиран, а минималната сума за откриването му е 50 лева.
Само още шест предложения откриваме на пазара на депозити в момента (при зададените критерии) с лихвени нива над 4% - „Промоционален 12-месечен депозит" от БАКБ (4.14%), депозит „Асет Златна Възраст“ (4.14%) от Интернешънъл Асет Банк, „Срочен VIP депозит“ с авансово получаване на лихвите от Инвестбанк (4.14%), едногодишен депозит „Аз Избирам“ от Банка Пиреос (4.14%) и депозити „Златни години“ и „Детски Депозит“ от Първа инвестиционна банка и Райфайзенбанк с лихва от 4% на годишна база.
Едно сравнение с най-добрите депозитни предложения от края на миналата година ни сочи значително понижение в офертните нива на лихвите.
За сравнение преди седем месеца, без да отчитаме предлаганите лихви от КТБ, най-доброто предложение идваше от Токуда Банк, където по детски депозит предлагаха ефективна лихва в размер на 6%, макар и променяема.
Второто най-добро предложение бе от Интернешънъл Асет Банк, като предлаганата лихва бе в размер на 5.5% на годишна база.
Инвестбанк пък предлагаше най-високата лихва по депозит, различен от детски, в размер на 5.4%.
Напълно е възможно банките да продължат да понижават предлаганите лихвени проценти по депозитите, ако бъдат „заляти“ от капитали, които смятат че едва ли ще могат да въведат в употреба.
Лошата новина за депозантите, може да е добра за кредитополучателите. Очакваният низходящият натиск върху лихвите по депозитите и евентуалното засилване в конкуренция между банките да кредитират, може да доведе до понижение при лихвите по кредитите (макар и не със същите темпове, предвид на това, че тепърва допълнително привлечения капитал ще трябва да заработи, а не само да носи разходи).