Вашингтон хвърли върху Путин "вина" за свалянето на полет MH17
Вашингтон втвърди още повече тона срещу Москва, като обяви, че президентът на Русия Владимир Путин „има вина" за свалянето на малайзийския самолет над военната зона в Украйна. Белият дом потвърди още, че работи с ЕС и Г-7 за налагане на още санкции на Москва, предаде „Ройтерс”, цитирана от bTV.
„Това, което знаем също, е, че самолетът на Малайзийските авиолинии е бил свален от ракета, която е била изстреляна от земята. Изстреляна е от земята в район под контрола на сепаратистите, в район, където самите украинци в действителност не са използвали противовъздушни оръжия по това време", посочи говорителят на Белия дом Джош Ърнест. „Затова заключихме, че Владимир Путин и руснаците имат вина за тази трагедия", каза той в заключение.
Вицепрезидентът Джо Байдън разговаря с украинския президент Петро Порошенко за разследването на катастрофата, както и за политическата динамика в страната, информира отделно Белият дом.
Според изявление от американското президентство Порошенко е подчертал, че „въпреки разпадането на управляващата коалиция в украинския парламент, правителството ще продължи работата си по отношение на изключително важните икономически реформи".
Украинският президент също така е уведомил Байдън, че „Русия продължава да доставя тежко въоръжение и оборудване на сепаратистите, както и че украинските сили все повече попадат под пряк обстрел от позиции от руската страна на границата".
Вицепрезидентът на САЩ е заявил на Порошенко, че Вашингтон работи с Европейския съюз и Г-7 за налагане на още санкции срещу Русия заради „нейните дълбоко дестабилизиращи и безотговорни действия в Украйна". Администрацията на САЩ следващата седмица вероятно ще затегне икономическите санкции срещу Русия във връзка с острите разногласия между Москва и Вашингтон по ситуацията в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.
Неназовани американски длъжностни лица казаха в петък, че обект на новите наказателни мерки на Вашингтон могат да станат руски банки, както и компании, действащи в сферата на енергетиката и военно-промишления комплекс, посочва агенцията.
В тези сфери санкции се готви да наложи и Европейският съюз, като Комисията вече е готова със законодателното предложение, но то предстои да бъде прието от всички държави-членки.