Българската Първа Инвестиционна Банка (ПИБ) влезе в челната петица на класацията на банките в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) по възвращаемост на капитала, изготвена от престижното финансово издание The Banker.

Водещите четири банки в ЦИЕ по този показател са руски, докато ПИБ оформя челната петица на ранглистата.

Възвръщаемостта на капитала (ROC), известен още като възвращаемост на инвестирания капитал, е индикатор за рентабилността на една компания. Индикаторът представлява нетната печалба на съответната компания, разделена на инвестирания капитал или колко ефективно компанията обръща капитала в печалба.

Първо място в класацията по този показател заема базираната в Москва Тинкофф Кредитни Системи. Финансовата институция специализира в издаването на кредитни карти и тази година влиза за първи път в общата класация на банките Топ 1000 на The Banker.

Банката попада на 834-о място, след като капиталът й нарасна с над 300% след IPO-то й в Лондон през октомври 2013 г. Възвращаемостта на капитала й пък е била 38.57%.

Вижте още: Десет факта за Първа инвестиционна банка, които може би не знаете

Второто място в класацията по възвращаемост на капитала е за РосЕвроБанк с 35%.

Най-голямата банка сред челните пет е базираната в Москва Сбербанк, която е на 33-о място в общата класация Топ 1000 и на първо място сред водещите 25 банки от ЦИЕ. В класацията по възвращаемост на капитала обаче Сбербанк заема трето място с 31.99%.

Четвъртата позиция е за друга руска банка - Алфа банк, с възвращаемост на капитала малко под 30%.

Челната петица се оформя от българска ПИБ, която единствена успява да пробие сред монопола на руските финансови институции. Възвращаемостта на капитала на българската институция е 28.6%.

Печалбата на ПИБ за 2013 г. възлиза на 25.8 млн. лв., докато положителният й резултат за първите три месеца на 2014 г. е в размер на 2.75 млн. лв.

Вчера акциите на ПИБ поскъпнаха с 4.25% на Българска фондова борса (БФБ) до 3.33 лв. за брой, след като 1 515 книжа на банката смениха собствениците си.