ЦИК отказа да регистрира Българска комунистическа партия (БКП) и ПП "Другата България", съобщи говорителят на комисията Александър Андреев.

Става ясно, че за БКП заявлението за регистрация е подадено два пъти от различни хора. Първото е било от Зонка Спасова, като председател на партията, а по-късно вчера е постъпило и заявление от Крум Захариев, като към неговото заявление не са били приложени документите за регистрация на партията, както и нужните 2500 подписа на избиратели, които подкрепят регистрацията на партията.

ЦИК взе решение, с което остави без уважение заявлението на Крум Захариев, а по отношение на Зонка Спасова от проверката на подписката се оказа, че не достигат определен брой подписи, при което беше съобщено на партията да представи допълнителен списък на избиратели, който беше внесен вчера и се проверява от ГРАО, поясни Андреев, цитиран от БГНЕС.

Другата партия, която ЦИК не регистрира, е "Другата България", тъй като към заявлението и документите не е предоставена подписката на избиратели, подкрепящи партията в структуриран електронен вид.

Подписката е била представена на електронен носител, но сканирана във формат, който не може да бъде счетен за структуриран, поради което ЦИК е отказала регистрация на партията.

Комисията информира, че предстои регистрацията на независимите кандидати, кандидатските листи и предизборните кампании на партиите. Всички РИК-ове са встъпили от 15 август и са започнали да функционират. Към момента остава да бъдат върнати протоколите с проверка на подписите за 9 политически партии и 2 коалиции с краен срок 23 август.

25 август пък е крайната дата, на която инициативните комитети, които ще издигат независими кандидати, следва да се регистрират в РИК. Общинската администрация следва да обяви предварителните списъци, за да може да види всеки избирател дали е включен в съответния избирателен списък.

Тогава е и срокът, в който електронните и печатни медии трябва да представят тарифи и условия за отразяване на кампанията.

На 30 август партии или коалиции могат евентуално да обжалват отказа на регистрация. Дотогава може и да бъде извършена промяна в състава на коалициите.

Участниците в изборите трябва да представят кандидатски листи до 2 септември, след това ще бъде изтеглен жребият за бюлетината по отношение на партии и коалиции, които са регистрирани и са издигнали кандидатски листи. Машинното гласуване ще се проведе в до 500 секции и 10 района.

Става ясно, че най-много парти и коалиции са участвали в изборната битка през 2013 г. - 63 партии и 7 коалиции. През 2005 г. са били 22 партии и коалиции, а през 2009 г. -18 партии и коалиции.

В списъка на подалите документи за регистрация политически партии за изборите за народни представители на 5 октомври тази година фигурират 22 партии и 7 коалиции. Две от тях не са одобрени. Останалите се водят служебно регистрирани.

От партиите първи са се регистрирали ПП "ГЕРБ", следвани от ПП "Република БГ" и ПП "Атака". Останалите партии, които се водят служебно регистрирани, са:

ПП "Общество за Нова България"

ПП "Движение 21"

ПП "Нова алтернатива"

ПП "Национално движение за стабилност и възход /НДСВ/

ПП "Българска комунистическа партия"

ПП "Движение за права и свободи"

ПП "Български национален съюз "Нова демокрация"

ПП "Социалдемократическа партия"

ПП "Глас народен"

ПП БКП

ПП "Обединена България"

ПП "Партия на зелените"

ПП "Нова България"

ПП "Другата България"

ПП "Нова сила"

ПП "Новото време"

ПП "Българска работническо-селска партия"

ПП "Зелените"

Коалиции: АБВ, Патриотичен фронт, Десните, България без цензура, Реформаторски блок, БСП Лява България, Левицата и Зелена партия ПП "Българска социалдемокрация".