Седемте рилски езера са едно от най-божествените места и най-мощният енергиен център в България, посещавани от хиляди туристи през годината.

Намират се в Рила, изходен пункт е курортът Паничище над град Сапарева баня. От курорта до езерата се стига с лифт, коне или високопроходими джипове. Лифтът ви доставя до новата хижа, след което пътеките към езерата са две.

Първата води към най-ниско разположеното-Долното, а втората тръгва директно по стръмнината, за да се свържат при петото езеро-Бъбрека. Тук, всяка година на 19 август почитателите на Бялото братство, основано от учителя Петър Дънов се събират, за да посрещнат Божествената Нова година, информира БГНЕС.

Началото на физическата година според Учителя е на 1 януари, на Духовната година - на 22 март, а Божествената Нова година започва на 19 август.

Последователите на Дънов се събират по традиция край петото езеро на Рила - Бъбрека и играят космическия танц - паневритмия, съчетаващ ритъм, музика, движение и мисъл. Музикантите се разполагат в центъра на кръга, целта на танца е постигане на хармония с природата, Бог и Вселената. Играе се в кръг, а танцуващите обикалят в посока, обратна на часовниковата стрелка.

Танцът се играе, след като се посрещне изгревът на Слънцето, а последователите на учението са се разположили върху скалите над езерата. Според последователите на Бялото братство, на 19 август невидими за нас висши същества от друга плътност се събират в района на езерата, за да решават най-наболелите проблеми на Слънчевата система и Вселената.

След Бъбрека пътеката на горе е само една, минава покрай шестото езеро-Окото, което е и най-дълбоко, след него следва най-високо разположеното-Сълзата. Тук върху скалата има натрупани каменни пирамиди, откъдето се открива шеметна гледка към езерата. След това пътеката продължава в посока хижа "Иван Вазов", Мальовица и Рилския манастир.

Седемте Рилски езера са група езера с ледников произход, разположена в Рила. Това е най-посещаваната от туристи езерна група в България, част от 100-те национални обекта. Езерата се намират в Дамгския дял на Северозападна Рила и са разположени между 2100 и 2500 метра надморска височина.

Те са разположени стъпаловидно - вдлъбнатини по склона на планината, като отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета. Името на всяко от Седемте рилски езера има връзка със специфични външни особености на даденото езеро. Езерото, което е разположено на най-голяма надморска височина, носи името Сълзата заради прозрачността на водите, които предлагат видимост в дълбочина.

Следващо по височина на разположение е Окото (Сърцето), което е с почти идеална овална форма. Окото е най-дълбокото циркусно езеро в България - дълбоко е 37,5 м. Бъбрека е езерото с най-стръмните брегове от цялата група. Четвъртото езеро е Близнака-най-голямото по площ езеро от Седемте рилски езера.

Трилистника е с неправилна форма и невисоки брегове.



Най-плиткото езеро е Рибното, а най-ниско е Долното.



В него се събира водата, която изтича от останалите. Долното езеро дава началото на река Джерман.

В близкото минало стъпаловидният циркус на Седемте езера и самата езерна група се е наричал Еди гьол, а езерата - Едигьолски.