Председателят на следващата Европейска комисия Жан-Клод Юнкер представи ресорите на новите 27 еврокомисари, съобщи БНР.

Българският комисар Кристалина Георгиева поема ресор "Бюджет и човешки ресурси", освен това тя става и заместник-председател на Еврокомисията.

Три от общо седемте заместник-председателски места отиват при силни и компетентни жени. Това подчерта Жан-Клод Юнкер и посочи на първо място името на Кристалина Георгиева.

Той обясни, че е й е възложил тези отговорности заради безупречната й работа в сегашната комисия, заради уважението на правителствата и парламентите, което си е извоювала и заради впечатляващите отношения, които е успяла да изгради по цял свят.

Другите две жени заместник-председатели са премиерът на Словения Аленка Братушек, която поема Енергийния съюз, и избраната за европейски комисар по външната политика Федерика Могерини.

Първи заместник-председател обаче ще е досегашният външен министър на Холандия Франс Тимерманс, който ще отговаря за по-добрата регулация в институционалните отношения, върховенството на закона и основните права.

Другите заместник-председатели очаквано са трима бивши премиери – на Финландия - Юрки Катайнен, с ресор „Заетост, растеж и инвестиции“, на Латвия - Валдис Домбровскис, на когото са поверени еврото и социалният диалог и на Естония - Андрус Ансип, който ще отговаря за дигиталния общ пазар.

Дигиталната икономика е поверена на досегашния германски комисар Гюнтер Йотингер. Икономическите и финансовите въпроси и данъчната политика на френския представител Пиер Московици.

За регионалната политика ще отговаря румънския комисар, за заетостта – белгийския, за конкуренцията – датският. Вътрешният пазар отива при Полша. Земеделието при Ирландия. Правосъдието при Швеция и миграцията и вътрешните работи при Гърция.

По-рано днес изтеклите в последните дни списъци предизвикаха спекулации, че комисията на Юнкер е подредена от германския канцлер Ангела Меркел и че водещите комисари ще следват нейната политика на реформи и строга фискална дисциплина.

Появиха се и коментари, че Жан-Клод Юнкер поверява твърде много власт на страни от бившия комунистически блок. От екипа му заявиха, че той възлага ресорите не на държави, а на личности, и че при обявяването им днес трябва да очакваме изненади.

В комисията ще има 15 представители на десни и дясно-центристки партии, 8 на социалистите и 5 на либерални формации. Балансът на отговорностите им, според запознати, е пресметнат така, че да осигури нужното мнозинство в Европейския парламент, и новата комисия да встъпи в длъжност по график – на 1 ноември.