Пенчев: Не вярвам на нищо, което се случва с КТБ
КТБ ѝ се разреши да купи банка "Виктория", тоест следва да се предполага, че е направен някакъв много подробен одит на състоянието на тази банка. Малко след това беше вкарана в особен надзор.
Това каза омбудсманът Константин Пенчев пред БНР. Първите доклади на квесторите бяха доста обнадеждаващи и сега, изведнъж, след 4 месеца мълчание от БНБ, се оказа, че това не е банка, а е черна дупка. Толкова ли трудно се прави разлика между банка и черна дупка, попита той.
Според чл. 36 от сегашния закон за кредитните институции, БНБ е длъжна да отнеме лиценза на банка, която 5 дни не е изплащала задълженията си поради проблеми в ликвидността, ако прецени, че тези проблеми няма да бъдат решени в близко бъдеще. Аз лично не вярвам на нищо, което се случва с КТБ.
Като гражданин не вярвам, защото те толкова много ни лъгаха и толкова противоречиви информации получавахме през тези 4 месеца, да оставим настрана тези години, през които банката растеше, растеше и растеше и тройно и четворно си увеличаваше капитала с протекциите на политиците.
Няма осъден банкер за кризата през 1996 -1997 г., припомни омбудсманът, цитиран от БГНЕС. Според него сега ще има лавина от дела. Първо, има проблем с гарантираните влогове, които обаче са на преференциални лихви, които също, по закон, не подлежат на обезщетяване.
Никой не знае колко са те. Дори да са под 100 000 евро, пак техните влогове не са гарантирани. Това го пише изрично в закона за гарантиране на влоговете, подчерта Пенчев.
Тези, които са над гарантирания размер, също ще отидат в съда, защото ще кажат: "Откъде накъде вие фалирахте тази банка, 4 месеца умишлено я държахте затворена и нищо не направихте, за да я оздравите", смята омбудсманът.