Щатската борса записа най-добрата си седмица от близо 2 г.
Щатската борса записа най-добрата си седмица от близо две години, след като вчера бе подпомогната от добрите тримесечни резултати на Microsoft и други големи компании.
След седмици на спекулации относно европейската икономика, опасения от разпространението на ебола и падащи цени на петрола инвеститорите отново се завърнаха към фундаментите.
В момента на Уолстрийт е един от най-натоварените периоди за годината, в който компаниите обявява тримесечните си резултати. Това, което кара акциите да поскъпват е потенциалът на една компания да печели повече, така че по-високите печалби по принцип означават по-високи цени на акциите.
Печалбите на компаниите от индекса S&P 500 нарастват с 5.6% на годишна база през, според FactSet. Ръстът е по-голям от повишението в размер на 4.6%, което пазарът очакваше.
Тримесечните резултати на Microsoft и UPS подпомогнаха ръста вчера, но през седмицата имаше и други силни отчети. Caterpillar, 3M, Apple и други компании обявиха по-добри от очакваните резултати.
Продажбите и печалбата на Microsoft бяха по-високи от очакваните. Облачните технологии, върху които компанията напоследък се концентрира, също бележат ръст. Книжата на Microsoft поскъпнаха с 1.11 долара, или 2.5%, до 46.13 долара, информира AP.
От UPS също обявиха силни резултати и очакват доставките за декември да нараснат с 11% на годишна база. Много инвеститори считат UPS за индикатор за това как се справя щатската икономика като цяло, особено по време на сезона на новогодишните празници. Акциите на UPS поскъпнаха с 11 цента, или 0.1, до 100.59 долара.
Индексът Dow Jones нарасна със 127.51 пункта, или 0.8%, до 16 805.41 пункта вчера. S&P 500 се повиши с 13.76 пункта, или 0.7%, до 1 964.58 пункта, докато технологичният Nasdaq добави 30.92 пункта, или 0.7%, до 4 483.72 пункта.
S&P 500 се повиши с 4.1% за седмицата, което бе най-големият му ръст от януари 2013 г. Волатилността обаче може да бъде и в двете посоки. Въпреки повишението тази седмица, индексът все още губи 0.4% през октомври заради сериозния си спад през миналата седмица.
Инвеститорите вече насочват очакванията си към срещата на Федералния резерв през следващата седмица за евентуални индикации около изкупуването на държавни облигации и краткосрочните лихви.
Програмата за изкупуване на облигации поддържаше дългосрочните лихви относително ниски, за да насърчи инвестициите и заетостта. Излизащите напоследък данни за състоянието на щатската икономика предизвикаха спекулации, че Фед може продължи програмата по-дълго от предварително очакваното.
Общо 159 компании от S&P 500 също така трябва да обявят резултатите си следващата седмица. Сред тях са Merck, Exxon Mobil, Chevron и Visa.
Цената на петрола вчера падна на фона на индикациите за достатъчно предлагане и слабо търсене. Цената на щатския лек суров петрол падна с 1.08 долара до 81.01 долара за барел.
Цената на петрола от сорта брент се понижи със 70 цента до 86.13 долара в Лондон.
Цената на златото нарасна с 2.70 долара до 1 231.80 долара на тройунция, докато среброто поскъпна с два цента до 17.18 долара на тройунция, а цената на медта остана без промяна на нивото от 3.04 долара.