Путин обвинява ЕС за прекратяването на Южен поток
Владимир Путин обяви, че Русия прекратява плановете за газопровод, доставящ газ за Европа, като хвърли вината за това върху върху ЕС, пише Guardian.
По време на посещение в Турция Путин заяви, че с проекта "Южен поток", който руските управляващи хвалеха като важна стъпка към обезпечаването на енергийната сигурност на Европа, е свършено.
На съвместна пресконференция с турския президент Реджеп Ердоган Путин заяви: "Всички виждаме, че се поставят препятствия, за да се попречи на неговото осъществяване. Щом Европа не иска този газопровод, то той няма да бъде изграден.
Ние сме свидетели на поставянето на пречки пред изпълнението на проекта. Ако Европа не иска той да се случи, той няма да се случи", заяви Путин.
Тръбопроводът, заедно със "Северен поток", който доставя газ на Германия през Балтийско море, имаше за цел да се заобиколи Украйна, припомня БГНЕС.
Руският енергиен анализатор Михаил Крутикин изразява мнение, че от самото начало "Южен поток" е бил политически проект, имащ за цел да накаже Украйна и да я отреже от пътя на газа. Никога не е било икономически оправдано да се харчат толкова много пари за този газопровод, казва Крутикин.
Въпреки това Москва ще увеличи доставките на газ за Турция и Путин заяви, че на гръцко-турската граница ще бъде изградена газоразпределителна станция, която да може да снабдява Европа с газ.
Той също така отправи и завоалирана заплаха към Европа, че Русия може да пренасочи своя газ към други направления - например Азия. Той намекна, че след сключването по-рано тази година на нов, голям дългосрочен договор с Китай, европейските пазари вече нямат същото значение за Русия, особено след година, в която Кремъл стана обект на санкции от западните държави заради ролята си в Украйна.
Путин отбеляза, че руските енергоресурси ще бъдат пренасочени на други пазари, в това число и чрез използване на втечнен природен газ и "Европа няма да получи такива доставки, във всеки случай - не от Русия". "Считаме,че това е против икономическите интереси на Европа и че това нанася щети на нашето сътрудничество", каза Путин.
Според Guardian, газопроводът бе замислен да доставя руски газ през Черно море и България до Южна Европа, но Европейската комисия обяви, че проектът не отговаря на европейското законодателство за конкурентноспособността и оказа натиск върху България да не подкрепи проекта в настоящата му форма.
"Моите български партньори винаги казваха,че каквото и да стане, "Южен поток" ще се осъществи, защото е в българските национални интереси", каза Путин.
"Ако България е лишена от възможността да се държи като суверенна държава, то нека поискат от ЕК пари за пропуснатите ползи", заяви той. След съобщението, дошло от Анкара по време на посещението на Путин, президентът на "Газпром" Аллексей Милер заяви твърдо, че проектът е закрит окончателно".
Руската икономика, която силно зависи от износа на петрол и газ, през последните седмици се бори с падането на цените на петрола, комбинирано с ефекта от западните санкции, а курсът на рублата спрямо долар достигна нови исторически ниски нива.
Руският и турският президент често са сравнявани помежду си по уклоните си към авторитаризъм, имат различни позиции по различни теми, като сирийската криза, например. Русия остава най-близкият съюзник на сирийския лидер Башар Асад, докато Турция подкрепя умерената сирийска опозиция.
По време на срещата си обаче двамата оставиха настрана различията си по този и други въпроси (Крим също е такава тема, тъй като Анкара не приема анексирането на полуострова от Русия и се тревожи за турскоезичното татарско малцинство), за да постигнат икономически споразумения.
Срещата на двамата се състоя в новия супер дворец на Ердоган, за който той често е критикуван, тъй като със своите 1 000 стаи комплексът е твърде скъп и твърде екстравагантен.