7 основни заплахи пред фондовите пазари по света за 2015 г.
Настоящата година беше изпълнена с редица критични за борсата събития (предсрочните парламентарни избори и затварянето на КТБ) и като цяло се очертава като „преходна“ за инвеститорите на БФБ.
Индексът на сините чипове SOFIX е добавил към момента близо 9% към стойността - далеч под регистрирания ръст година по-рано в размер на 24.3%. И все пак резултатът е положителен. За сравнение, широкият щатски индекс е добавил около 12% към стойността си.
За съжаление, вече изоставаме значително зад представянето на китайския индекс, с който през първата половина на миналата година се борихме за приза най-добро представяне в света. Ако приключи при настоящите си нива, шанхайският основен индекс ще реализира повишение над 50%.
Разбира се, изоставането на SOFIX може да има и една добра страна – дава на индекса сериозен догонващ потенциал през следващата година.
Макар и слабо зависим от случващото се със световните пазари през тази година (до голяма степен заради специфични фактори), това може и да се промени догодина. А ето и кои са най-големите заплахи пред фондовите пазари по света през 2015 г.:
Повишаване на лихвите в САЩ
На пръв поглед това е специфичен за щатския пазар фактор. При по-сериозното му разглеждане обаче става ясно, че това най-вероятно ще засегне всички борси по света, включително и класове активи, като суровини, метали, валути и др.
Последните данни за пазара на труда в САЩ накараха много инвеститори да започнат да говорят за по-ранно повишение на лихвите от страна на Фед. Това може да доведе след себе си по-нататъшна сила за долара спрямо основните валути, понижение в цените на благородните метали и отлив на капитали от развиващите се пазари.
Подобно повишение на лихвите е много вероятно да доведе до сходни действия и от други централни банки (на развиващи се страни, целящи да предпазят обезценяващите се валути).
По-стръмно повишение на лихвите може да инициира и отлив на капитали от дивидентните компании, които вече няма да са така привлекателни за инвеститорите.
Дефлация в еврозоната
На фона на очакваното повишение на лихвите в най-голямата световна икономика догодина, европейската икономика на този етап е заплашена от дефлация. Все повече стават специалистите, които предупреждават, че дефлацията е един от основните проблеми, задушаващи ръста на икономиката на Стария континент.
Говори се и за потенциално „загубено десетилетие“ за Европа, подобно на това в Япония.
Трайна и сериозна дефлация в Европа може да въвлече еврозоната в „рецесия“ и да повлече след себе си към понижение и фондовите пазари на останалите развити и развиващи се страни.
Стагнация в ръста на заплатите в световен мащаб
Един от най-сериозните източници на инфлация и ръст на икономиката е ръстът в заплатите. Липсата на такъв може да е сериозно огнище на дефлация.
Това заплашва успеха на политиката на централната банка на Япония и Европа в борбата срещу инфлацията и стимулирането на ръста на икономиките.
Китай
Въпреки изключителното представяне на китайския фондов пазар през последните месеци и през тази година, страната продължава да е основна заплаха пред стабилността на фондовите пазари. Ръстът на икономиката на страната се очаква да се забави до 6-7%, в условия на провеждане на ключови структурни и икономически реформи.
Над страната тегне бремето на „сивата икономика“, както и „лошите инвестиции“ в инфраструктурни проекти без перспектива.
Много от секторите на икономиката, като стоманодобивната, циментовата и автомобилната индустрия, са „прегрели“ и могат да повлекат икономиката сериозно надолу. Пред страната има реална опасност от финансова криза.
Силният долар
Силният долар прави американските стоки по-слабо конкурентни на международните пазари, което може да сложи сериозен прът във възстановяването на американската икономика, а от там и на световната.
Геополитически кризи
Случващото се между Русия и Запада показва какви икономически ефекти може да има един подобен конфликт. Стабилността в Близкия Изток все още е под сериозен въпрос, а заплахата от нови терористични действия от Ислямска държава е много голяма.
Край на оптимизма сред инвеститорите
Инвеститорският оптимизъм е факторът, движил пазарите до голяма степен нагоре през последните години. Той е при рекордни нива и е налице сериозен риск от промяна на сентимента, което често се случва много бързо.
Извънредни събития
Често някои от най-лошите за пазара събития, променящи посоката му, са такива, които не се очакват. Дали ще е природен катаклизъм или фалит на водеща световна корпорация, събития от подобен характер винаги могат да разтърсят пазара из основи.