Можем да вземем отпуск и без съгласие на шефа
В платен отпуск може да се излиза и без съгласието на работодателя, а само с двуседмично предизвестие, обяви Главната инспекция по труда. ГИТ публикува разяснения за графиците на отпуските за 2015 г. и за правилата, предвидени в Кодекса на труда.
Графиците за следващата година трябва да са готови до 31 декември 2014 г., припомня вестник "24 часа".
Работодателят няма право да отказва отпуск без основателна причина, ако той е поискан за дати, които са заявени в графика. Ако откаже, работникът има право сам да си определи кога ще почива, единствено трябва да подаде предизвестие, обясниха от ГИТ.
Шефът също може да пусне работника в отпуск, без да го пита, ако цялата фирма ще почива повече от 5 дни или отпускът не е бил поискан в рамките на предварителния график.
Работниците имат право на прехвърляне на 10 дни от отпуска си за тази година през 2015 г. дори и да не са подали заявление за прехвърляне до работодателя си, категорични са от инспекцията. Тези 10 дни се погасяват по давност след изтичане на 2 г. след годината, за която се полагат.
В пълния си размер обаче се запазват неползваните отпуски, ако през годината, за която се полагат, работникът е бил в болнични или отпуск по майчинство. Тогава те са валидни две години след годината, в която работникът се е върнал на работа.
При напускане на работа или уволнение на човек фирмата трябва да му плати целия неизползван отпуск, непогасен по давност, дори да не е прехвърлен по съответния ред.