Килограм и половина злато, рубини, изумруди и бисери търси Националният исторически музей. Скъпоценностите са нужни за изработването на две точни копия на короните на български средновековни царе и царици. Как можем да помогнем на музея?

Печалната историческа съдба на страната ни е довела дотам, че всичките корони на българските владетели попадат в чужди ръце и никога не се връщат у нас. Такава е била волята на съдбата, категоричен е директорът на Националния исторически музей.

„Короната на Първото българско царство е била взета от византийците. А короната, подарена от Папа Инокентий на цар Калоян, която са носели всички владетели до Иван Шишман, е попаднала в турски ръце през 1395 г. и вероятно тя е унищожена”, обяснява проф. д-р Божидар Димитров пред Нова телевизия.

Единственото копие на българска средновековна царска корона, което се пази у нас, е това от филма „Сватбите на Цар Иван Асен”.

Съхраняваме и короната, подарена от папа Инокентий III в Търново, с която през 1204 година се легитимира българският цар Калоян. Тя е била изработена по изображения от миниатюрата от Иван-Александровото четириевангелие и стенопис от Боянската църква.

„Няма да има насилие над историческата истина. Имаме чудесни изображения, почти фотографски изображения - стенопис от Бачковския манастир от костницата”, добави проф. д-р Божидар Димитров.

Изработката на двете корони ще отнеме не повече от месец. И ще са в реални размери.

„Не забравяйте, че короните трябва да се носят. Те тежат. Може би и оттам идва изразът: „Тежка е царската корона.” По 750 грама могат да се завъртят две корони. Тяхната тежест се увеличава от бисерите и скъпоценните камъни”, добавя проф. д-р Божидар Димитров.

Царете на Третата българска държава нямат корони. „Нито Батенберг, нито Фердинанд, нито пък цар Борис са си правили корони - те са царе на българите, а не царе на България, затова не са си поръчвали корони”, казва проф. д-р Божидар Димитров.

Всеки, който иска да помогне със средства или скъпоценности за изработване на царските корони, може да се свърже с Националния исторически музей. Преди три години български бизнесмен дарява цели 20 килограма злато за изработката на копия на Панагюрското съкровище.