Приоритетите на ГЕРБ: правосъдие, сигурност, образование и здраве
С парламентарни декларации от всички представени в 43-ото Народно събрание политически сили започна новата сесия на парламента.
Парламентарните групи представят своите приоритети за следващите месеци и правят политически оценки на досега свършената работа и бъдещите предизвикателства пред България и Европа в контекста на атентата в Париж.
Стабилното управление в България е възможно и без участието на ДПС, заяви от парламентарната трибуна зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
"В началото на новата 2015 година е важно да изведем правилните изводи от изминалата година, за да не допускаме старите грешки и да вървим по един по-добър път", каза Цветанов и посочи, че на първо място е важно да помним, че властта на политиците произтича от народа, а той не може да бъде лъган и манипулиран дълго време.
"През 2015 година ГЕРБ ще продължи да работи, за да не останат наполовина решените проблеми. Колкото и да са тежки, който и да ги е създал. Успешното приключване на кризата с КТБ доказа, че правителството има експертния капацитет и политическата воля да решава системни проблеми.
За съжаление, решението на казуса КТБ струваше милиарди, които можеше да бъдат насочени към мерки за икономически растеж. Затова пред ГЕРБ, като отговорна политическа сила, стои задачата да дадем гаранции, че подобен скандал няма да се повтори. Тези гаранции минават през консервативна фискална политика и стабилна банкова система", каза още Цветанов, цитиран от БГНЕС.
Председателят на ПГ на ГЕРБ посочи и приоритетните сфери, в които ГЕРБ ще работи за реформа - правосъдието, сектора за сигурност, образованието и здравеопазването. В края на своето изказване Цветанов подчерта, че днес повече от всякога политическият егоизъм е неадекватен спрямо предизвикателствата на историческото време и призова за разум, търпение и толерантност.
"Очаквах по-амбициозни ангажименти за развитието на страната от ГЕРБ. Тонът на речта на Цветан Цветанов днес не отговаря на тежките проблеми на страната", започна своето изказване Янаки Стоилов от БСП. Опозицията очаквано отправи критики към свършеното досега от четворната коалиция между ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ.
В контекста на атентата в Париж, Стоилов коментира, че за да запазим свободата не само на словото, трябва да се противопоставим на социалните разделения, да не премълчаваме трагедията на стотици хиляди в Европа и по света.
"Това може да се постигне с радикална промяна. Още през декември правителството трябваше да представи управленска програма, такава няма и до днес. Кабинетът е по-отзивчив към кръговете, които му помогнаха да дойде на власт. В тази ситуация на политическо недоверие пазачът на фара няма как да се отдаде на собствените си неволи.
Затова БСП е призвана да защити хората на труда и всички, които искат да помогнат на българската нация да излезе от блатото на прехода. Отстояваме нашата програма, насочена към заетост, достойни доходи, достъпни здравеопазване и образование", заяви Янаки Стоилов.
Той съобщи, че от БСП предлагат да се създаде временна комисия, която да проучи състоянието на пенсионните фондове. Днешното правителство е рекордьор по външни заеми, предвижда да изтегли 8 млрд. лева.
След като пропиляхме възможността за големи енергийни проекти, трябва да се опрем на собствените си сили, но това няма как да стане без нов социално-икономически модел в подкрепа на малките и средните предприятия. Няма как да постигнем значителен растеж без програма за реиндустриализация, посочи Стоилов.
Според БСП правителството е в плен на сервилна външна политика, лишена от визия и национално достойнство. "Направили сме предложение за преразглеждане на политиката на санкции и контра санкции", посочи Стоилов.
"За съжаление правителството не показва нито посока, нито дава сигурност на гражданите, не отстоява националните позиции, няма виждане за нов модел за развитие на страната. Нашата задача е доколкото можем да запълваме тези празноти. Ще отстояваме правата на българските граждани, които искат да участват във възстановяването на съвременна България", завърши той.
Върху сътрудничеството на ГЕРБ и Патриотичния фронт в управлението наблегна лидерът на ДПС Лютви Местан в своята декларация. Местан посочи, че е бил горд да види българският премиер Бойко Борисов рамо до рамо с останалите европейски лидери на марша в Париж, но в същото време неговите "национал-популистки партньори" са присъствали на форумите на Марин льо Пен, която не е била поканена на марша, защото мястото й не е там.
"Как да си обясним факта, че докато Франция и демократична Европа имат своя Републикански марш, българските съмишленици на Марин льо Пен имат своя Луковмарш в София", попита лидерът на ДПС.
Местан припомни думите на Бойко Борисов от края на 2014 година, че България се нуждае от ново качество на политическия диалог, но попита какво общо има оприличаването на ДПС с братята Куаши с новия диалог.
Лидерът на ДПС визира изказване на Валери Симеонов, който заяви по-рано в телевизионно интервю, че ДПС са българските братя Куаши. Той попита ГЕРБ и останалите партньори в управлението докога ще се правят, че изказванията на Патриотичния фронт не са техен проблем.
"Сегашният модел на управление прилича на нездрав популистки компромис", каза Местан и припомни думите си, че ако Патриотичният фронт не бъде изолиран от властта, най-доброто решение ще бъдат нови парламентарни избори през тази година.
"Политиците мислят за следващите избори, държавниците - за следващите поколения", посочи в началото на изказването си председателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев. Той коментира, че ако политиците се изкушат да мислят само за предстоящите местни избори, а след това за президентските, рискуват парламентарните избори да ги изпреварят.
"Трябва да положим усилие, което да върне България на реформаторските релси и да облече в дела програмните ангажименти", посочи той.
Радан Кънев се спря на четирите основни сфери, в които групата му ще работи за реформи - правосъдието, здравеопазването, администрацията и пенсионната система.
"Нито една реформа няма да донесе полза на хората, ако се налага като политика на Петър Москов, Христо Иванов, Владислав Горанов или Ивайло Калфин. Само общата политическа воля на мнозинството и правителството може да направи управлението реформаторско и полезно за българските граждани", каза той.