Не всички ябълки гният еднакво бързо
Индексът на БФБ - SOFIX, е при критично ниво на подкрепа – при 487 пункта, пробивът на което би било изключително притиснителен сигнал.
При това ниво е разположена ключова Фибоначи подкрепа (38.2-процентната корекция на повишението от дъното през 2009 година до върха през април миналата година). Пробив на посоченото ниво би отворило пътя на индекса за по-нататъшни загуби и би поставило под въпрос средносрочния възходящия тренд.
И все пак понижението на индекса не е еднозначно за всички негови компоненти. Може би за инвеститорите (които започват във все по-голяма степен да се опасяват, че понижението може да се простре отвъд посоченото ниво) е от значение кои компоненти на индекса са по-устойчиви и кои са по-волатилни.
От началото на корекцията си (за каквато все още говорим) през април на миналата година до момента индексът на сините чипове SOFIX е загубил близо 21%. Ето как се е отразило понижението на неговите компоненти.
Повече от половината, или осем от петнадесетте, са се представили по-добре от индекса, като повишение наблюдаваме дори при три от компонентите.
Най-голям е ръстът при акциите на М+С Хидравлик, поскъпнали с близо 33% за периода. Те са следвани от най-новия компонент на SOFIX - Индустриален Капитал Холдинг, чиито акции са нараснали със 17.4%. На положителна територия от април до момента се търгуват и книжата на Албена (3.4%).
Най-волатилни при понижението са се оказали акциите на Първа Инвестиционна Банка, загубили по време на корекцията близо 45% от стойността си. Акциите на Неохим са били втори по спад, с понижение от 40%, следвани от ЦКБ със загуба от 34.4% и Химимпорт с 33.8%. Петата най-губеща компания е Еврохолд България, чиЙто акции са поевтинели с 29.4%.
Разбира се, всяка монета има две страни. И докато една част от по-наплашените инвеститори биха погледнали към първата група от акции (на най-слабо засегнати при спада), опасяващи се от пробив на нивото на подкрепа и по-нататъшно понижение за индекса, по-спекулативно настроените ще погледнат към най-губещите в търсене на по-голям потенциал за възстановяване, ако спадът спре при настоящите нива (или малко по-надолу).