Грешки при смяна на професията
Колкото и да ви е писнала сегашната работа, не е лесно да се захванете с нещо ново. Кои са най-честите грешки при смяна на професията и как да ги избегнем?
Без проучване
Нищо не е по-лошо от това да се гмурнете в ново поприще, без да проучите добре с какво ще се занимавате. Уверете се, че не отивате в сфера, която също няма да оправдае очакванията ви. Можете да съберете информация, като поговорите с човек от бранша, който би могъл да ви запознае с професията отвътре, с интересните моменти и скучните задачи.
Така ще добиете реална представа дали новата работа би ви доставила удовлетворение. В противен случай може да се окаже, че желаната позиция е не по-малко досадна от предишната и скоро пак да се окажете в изходна позиция.
Приятел се справя добре
“Пешо се справя много добре като дистрибутор на лекарства. Защо не пробваш и ти?” Ако дълго време се колебаете каква работа да започнете, със сигурност сте чували подобни подмятания от ваши близки. Не се предоверявайте на мнението им, най-малкото, защото не знаете с какви усилия соченият ви за пример познат е изградил своя имидж.
Ако действате като кон с капаци и се хвърлите на сляпо в новата професия, рискувате да попаднете в омагьосан кръг и много скоро отново да искате да смените работата си, предупреждава вестник "Труд".
Дадена длъжност може да звучи престижно, но дали ще е подходяща за вас? Наясно ли сте, че тя може да е свързана с голям стрес, чести пътувания, оставане до късно в офиса или постоянни срещи с недоволни клиенти?
Затова анализирайте внимателно кои са силните и слабите ви страни, за да добиете реална представа каква работа ще е по силите ви. И най-вече помислете какво би ви носило удовлетворение.
Парите решават
Вярно е, че всички работят за пари, но също така е вярно, че колкото и голяма да е заплатата ви, няма да се чувствате щастливи, ако не харесвате професията си. Затова не допускайте числото във фиша да определя избора на кариера.
Може да се окаже, че повечето пари са за сметка на ограничаването на възможността за творчество или за вземане на самостоятелни решения.
Анализирайте внимателно плюсовете и минусите. Имайте предвид, че разочарованието от работата и стресът вървят ръка за ръка и са сред основните причинители на здравословни проблеми в съвременното общество, показват редица изследвания.
Затова, ако сте решили да правите завой в кариерата, изберете нещо, което ще ви поддържа живи и мотивирани, вместо да се прицелвате в професия, която на пръв поглед изглежда модерна и високоплатена.
Едни и същи обяви
Няма как да намерите нова професия, ако преглеждате обявите за работа както преди. Необходимо е да разширите обхвата и да проучите нови области. Може би ще се изненадате приятно, че някои от уменията, които използвате в сегашната си работа, са валидни и в други сфери.
Като например способност за работа в екип, отговорност, лидерство, комуникативност, умения за учене, презентиране, анализиране. Тези качества стават все по-важни и търсени от всички работодатели.
Владеенето на чужди езици също е от решаващо значение. Напоследък немалко компании пресяват кандидатите за работа по този критерий, а след това въвеждат одобрените служители в дейността си с необходимото обучение.
Записвам се да уча
Немалко хора решават, че за да намерят нова професия, трябва да се върнат в университета. Някои виждат в това идеалното спасение от омръзналото им работно ежедневие, а други бягат от безработицата.
Придобиването на нова специалност обаче струва много време и пари и е добре да си направите сметка дали тя ще помогне за професионалното ви развитие.
Промяна за една нощ
Не очаквайте промяна за една нощ. Ако не от нулата, то сигурно ще започнете новата си професия няколко стъпала по надолу от мястото, на което се намирате в сегашната ви работа. Твърде е вероятно да получавате и по-ниско заплащане.
Трябва да сте подготвени за подобно връщане назад, за да не се демотивирате, а да полагате усилия да овладеете новата професия и да откривате нови възможности за развитие.