Рекорден брой фондове бият SOFIX през последната година
Планираните законодателни промени в пенсионната система и тези, свързани със земеделската земя от вчера, сериозно разстроиха и изплашиха инвеститорите. Резултатът – спад на индекса на сините чипове и неговите компоненти.
Виж още: В какво да инвестираме при падащи пазари?
Интересен е въпросът как се представят взаимните фондове през последната една година в условията на корекция за пазара, стартирала през април на миналата година и продължаваща вече близо десет месеца.
Успяват ли фондовете да изпълнят своята основна функция и цел, а именно да се представят по-добре от пазара (основните борсови индекси)?
Краткият отговор на този въпрос е – да.
Нещо повече, рекорден брой фондове бият SOFIX по доходност през последната една година, което показва, че като цяло взаимните фондове са добра инвестиционна алтернатива при падащ пазар.
На фона на понижението на индекса на сините чипове SOFIX с 14.6% за последните 12 месеца, само три фонда от следените от БАУД 109 взаимни фонда (за които има данни за доходността), се представят по-зле.
* Данни: БАУД
Рекордьор по отрицателен резултат е Астра Комодити, донесъл загуба за инвеститорите в размер на близо 29%. Той е следван от ПФБК ВОСТОК със загуба от 21.88% и Тексим Комодити Стратеджи с доходност от 18.24%.
Фондът базиран на представянето на SOFIX – Алфа Sofix Индекс, е четвъртият най-губещ фонд, с отрицателен резултат от 13.8%, макар и да се представя малко по-добре от индекса. Петото място при най-губещите е за договорния фонд Златен лев, донесъл загуба за инвеститорите в размер на 8.5%.
Много по-интересна е ситуацията при най-печелившите. Интересен е фактът, че в Топ Пет на най-добре представящите се фондове не фигурира нито едно име от края на миналата година, което бе само преди месец и половина.
Виж още: Най-добрите и най-лошите фондове на 2014-та година
Фондът, който почти през цялата изминала година заемаше лидерската позиция по доходност - Конкорд Фонд – 2 Акции, е с отрицателна доходност към днешна дата за последната една година – в резмер на -7.3%.
* Данни: БАУД
Новият първенец при фондовете е СКАЙ Глобал ETFs, донесъл положителен резултат за инвеститорите за последната една година в размер на 20.1%. Силното представяне на международните пазари е допринесло за добрия резултат.
На втора позиция е Селект Дивидент с доходност от 18.3%. Два фонда на Експат заемат трето и четвърто място в положителната класация - Експат Бондс и Експат Глоубъл Екуитис с доходност съответно от 16.4 и 15.3%. Адванс Глобал Трендс е на пета позиция с доходност от 12.77%.
В заключение можем да кажем, че над 97% от фондовете са си свършили работата през последната една година, като са донесли по-добър резултат за инвеститорите от представянето на SOFIX.
Другият извод, който можем да направим, е, че инвеститорите не бива да вземат решение за инвестиране в един договорен фонд на база на историческото му представяне, защото, както се вижда от материала, нещата могат коренно да се променят само в рамките на месец и половина.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на дялове в договорни фондове.