Не ви достигат парите и нищо не сте спестили през последните две – три години? Не сте единствени.

Според наскоро проведено проучване от Фед, над 60% от американците на възраст между 18 и 40 години не са спестили нищо през 2013 г.

Общо 72 на сто от анкетираните през януари пък посочват, че са изпитали недостиг от пари.

Толкова ли е трудно да се открие сметка в банката, в която да трупаме пари? Не, разбира се, но някои хора дори печелят пари от факта, че мобилните телефони навлизат все повече в живота ни.

Затова Итън Блох основава Digit - приложение, което превежда автоматично посочена от вас сума от разплащателната ви сметка към спестовната ви сметка.

През декември той набира 2.5 млн. долара финансиране от Baseline Ventures, Google Ventures и др. компании за разработка на приложението си, което се очаква да стартира идната седмица.

Добрата новина в случая е, че средствата, постъпили в спестовната ви сметка, са под защита на щатския фонд за гарантиране на вложителите (еквивалент на Фонда за гарантиране на влоговете в банките).

Digit обаче не само помага да спестявате, но и наблюдава внимателно приходите и разходите ви и изчислява какви са предстоящите ви постъпления и колко сте харчили напоследък.

В петмесечния си тестов период Digit успя да спести 600 хил. долара на потребителите си, а днес вече пести по 1 млн. долара на месец. А приложението все още не е достъпно за широката публика.

По последни данни от Българска народна банка, спестяванията у нас са за над 41 млрд. лв., но голяма част от тях са за суми до 1000 лв. (над 75%).