Над 550 млн. лв. са вложенията на българските домакинства в инвестиционни фондове към края на 2014 г. Това сочат данни на Българска народна банка, като спрямо година се отчита увеличение от над 135 млн. лв.

От една страна, нарастването е в резултат на повишения интерес към взаимните фондове, а от друга - постигнатата доходност на част от тях.

Защо обаче инвестициите в колективни инвестиционни схеми остават все още плахи?

Над половин милиард лева са внушителна сума, но сравнена с депозитите на домакинствата от над 41 млрд. лв., това прави едва 1.34%. Или иначе казано, на 1 лв. инвестиции във фондове се падат по близо 74.5 лв. в банките.

Според пазарни наблюдатели основната причина за слабия интерес е ниската инвестиционна култура на българина.

Комисионерски бизнес

Да, може и това да е част от проблема, но той също така може да има и друга страна. Като например – високите такси и комисионни на част от фондовете.

Защо да влагаме парите си някъде, където можем да очакваме доходност, равна на платимите такси и комисионни (при част от фондовете достигат и до 4-4.5%)? В случай, че имате вложение във фонд – знаете ли какво заплащате за управление на парите си?

Резултатите

Да, наистина има фондове, постигнали повече от 10% доходност на годишна база, но те са малко и ако не успеем да вложим парите си на правилното място, можем да завършим инвестицията си със загуба. Разбира се, по-високият риск носи по-голяма печалба, но също така може да донесе и по-голяма загуба.

Предимства и недостатъци

Фондовете имат доста предимства – професионално управление, възможност за месечни вноски и исторически добри резултати при по-дълъг период на инвестицията.

Но откъде да чуете вие за техните предимства? Реклама на фондовете липсва, активността им, дори и в социалните мрежи, е сведена до минимум.

Чрез лозунги, подобни на „как да повишите стандарта си на живот или как да забогатеем“ маркетинг отделите на фондовете по-скоро ви заблуждават, отколкото да изтъкнат предимствата си.

Портфейлът на фондовете

Професионално ли се управляват парите на вложителите във фондове? Това всеки от нас може да прецени сам, но да инвестираш голяма част от активите си в депозити, след което да взимаш комисион за тази цел, едва ли е голям професионализъм или пък нещо нестандартно.

Данни на БНБ сочат, че 320.9 млн. лв. активи на местните дружества от 802.3 млн. лв. са именно в депозитите.

Изводите

Преди да предприемете инвестиция във фонд, следва да се запознаете, както с портфейла, така и с комисионите и резултатите му през годините.

Резултатите на дружествата могат да бъдат намерени на страницата на БАУД, портфейлите на фондовете – на техните лични страници, а комисионите им – да, част от тях остават скрити и трябва да попитате.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко/продажба на акции или дялове от взаимни фондове.