Фалитът на Гърция – въпрос на време?
Днес Гърция се очаква да направи вноска по дълга си към МВФ в размер на 450 милиона евро. И докато страната най-вероятно ще погаси задълженията си, въпросът колко още може да издържи без подкрепа от международните финансови институции е все по-актуален.
За да си помогне да осъществи плащането, Гърция продаде шестмесечни дългови книжа в сряда с лихва от 2.97% на международните пазари. Аукционът бе един от двата краткосрочни такива на гръцки книжа през този месец. Страната е изправена пред по-големи дългови плащания обаче, през следващите седмици.
Виж още: Ципрас иска ново начало в отношенията с Русия
В началото на май има падеж по дългови книжа в размер на 1.4 милиарда евро, както и на нови 779 милиона евро към МВФ на 12-и май. По-късно на 20-и юли Гърция трябва да плати 3.5 млрд. евро на ЕЦБ.
Според някои икономисти, следствие на огромния си дълг, Гърция неимоверно ще обяви невъзможност да го плаща.
„Според мен Гърция ще обяви дефолт по дълга си почти със сигурност и въпросът е кога. Смятам, че голяма част от пазара е на същото мнение“, коментира Марк Мелатос, главен лектор в School of Economics, университетът в Сидни, цитиран от CNBC.
Гърция, към която бяха насочени два спасителни пакета от 2010 година насам на общо стойност от 240 милиарда долара, все още не може да намери споразумение със своите кредитори. През февруари вторият спасителен пакет бе удължен от МВФ, ЕК и ЕЦБ с четири месеца, за да се даде повече време на страната да направи драстични реформи в замяна на нова финансова помощ.
Липсата на желание от страна на гръцкото правителство за провеждане на по-сериозни реформи, обаче, оставя заключени тези над 7 милиарда долара за страната.
Дългът на страната като процент от БВП е сред най-високите в света при ниво от 175%, като страната се отличава и с най-високия процент на безработицата в Европа – 26%.