Съдът излезе с решение за КТБ
Това, което съм информиран от председателя на УС на ФГВБ, е, че днес съдът е излязъл с решение за неплатежоспособността на КТБ с начална дата 6 ноември 2014 г. - датата на отнемане на лиценза. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов, предаде БГНЕС.
"Оттук нататък следват всички описани в Закона за банковата несъстоятелност процедури. Много е вероятно сегашните временни синдици да бъдат определени за постоянни. И всичко, което се говореше преди датата на фактическата несъстоятелност - започват едни много сложни процедури, които в рамките на българския съд ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на КТБ, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число най-големият кредитор - ФГВБ, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетворени, добави Горанов.
"Днес българският съд се произнесе за дата на несъстоятелността и неплатежоспособността на КТБ. Това е началото на един много дълъг и сложен процес, искам да ви уверя, че временните синдици и постоянните ще подложат на оспорване всички сделки, които увреждат масата на състоятелността, и всички сделки, които привилегироват едни кредитори пред други", каза Горанов.
Според Горанов цесията на Вежди Рашидов е законна, но, ако в резултат на нея се нарушава предимството и той се явява привилегирован кредитор на КТБ, ще се положат всички усилия. "Ще ви поканим след няколко дни в КТБ, това ще е от първите атакувани пред българския съд сделки.
Още през ноември 2014 г. с изменения в Закона за банковата несъстоятелност правителството предложи изменения, с които прихващанията не дават резултат и не привилегироват едни кредитори спрямо други, с което изпълняват основната философия за несъстоятелността на неравнопоставеността на кредиторите, особено при банковата несъстоятелност.
Готови сме и гарантираме, че ще положим абсолютно всички усилия за всички действия, които по един или друг начин увреждат имуществото на КТБ или привилегироват едни кредитори, да бъдат оспорени пред българския съд", каза финансовият министър.
Той заяви, че това са огромни по обем и материален интерес сделки, някои от тях свързани с банката в гражданския оборот, цесии и други такива, има извършвани и определени операции, нарушаващи пряко или косвено принципа на равнопоставеност на кредиторите без значение чие име седи в договорните отношения.