Гърция налага такса банкомат
&format=webp)
Такса за всички тегления на пари от банкомати и банкови преводи ще бъде наложена в Гърция, съобщи „Дейли мейл”. Целта на тази отчаяна мярка е да се предотврати източването на вложените в трезорите пари и да се подпомогнат закъсалите гръцки банки.
Министрите в Атина се надяват още от таксите да постъпят 180 милиона евро в хазната, която има да плаща сериозни траншове към кредиторите в следващите месеци, пише вестник "24 часа".
Докато гръцката икономика е на ръба на банкрута, милиони паникьосани граждани опразниха своите банкови сметки. Наличните пари в банките паднаха до 10-годишен минимум, а само в последните месеци в кеш са прибрани над 28 милиарда евро.
Задължителната такса за банкоматите обаче трябва да бъде одобрена от Европейската централна банка. Предложението на гръцкото правителство е тя да е 1 евро за сума до 1000 евро. Таксата няма да се налага при правене на влог в банка.
Обсъжда се и въвеждане на праг за банкови преводи от 1 милион евро. Това би могло да стане ефективен начин за контролиране на движението на капитали, ако страната фалира през следващите месеци.
)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)