Осем от най-елитните специални части в света
Елитните специални части са едни от най-добре обучените и страховити формирования, които една страна може да има.
Те ходят там, където други войници ги е страх да стъпят, предотвратявайки потенциални заплахи, премахвайки стратегически мишени и провеждайки дръзки спасителни мисии.
Те наистина са най-добрите сред най-добрите.
Въпреки че е изключително трудно те да бъдат подредени в някаква класация, има някои формирования, които изпъкват пред другите по отношение на тяхната история и на страха, който всяват във враговете си. Тези бойци преминават през изнурителни тренировки, които имат за цел да отсеят тези, които не могат да покрият взискателните им стандарти.
В свят, където размерът на военните части на една страна вече не е показател за тяхната ефективност, тези бойци са хората, към които държавите се обръщат, когато искат да се свърши работа, пише Business Insider.
8. Special Services Group (SSG) в Пакистан е по-известна в страната като "Черните щъркели" . Част от тренировките им включват преходи по над 50 км за 12 часа и бягане на 8 км за 50 минути с пълно бойно снаряжение.
През октомври 2009 г. командоси от SSG нахлуха в офис сграда и спасиха 39 души, които бяха взети за заложници от талибаните след атака на щаба на местната армия.
7. Испанските Unidad de Operaciones Especiales (UOE) отдавна са едни от най-уважаваните специални части в Европа. Формированието е създадено като изцяло доброволческа група през 1952 г., като впоследствие, по подобие на британските специални части, SAS се превръща в елитна бойна единица.
Получаването на зелена барета от UOE обаче е доста тежка задача, като процентът на провалилите се кандидати е между 70% и 80%. Често се случва 100% от кандидатстващите евентуални нови попълнения да бъдат отхвърлени.
Вижте още: Как 34 командоси създадоха най-бруталния наркокартел в Мексико?
6. Руските Алфа Груп са една от най-добре познатите специални части в света. Това елитно антитерористично подразделение е създадено от КГБ през 1974 г., а в днешно време действа под управлението на Федералната служба за сигурност.
Руските специални част, и по-специално Алфа, бяха подложени на сериозни критики при кризата със заложниците в московски театър през 2002 г., когато 129 заложници загинаха вследствие на силно отровния газ, използван срещу терористите.
5. От всички антитерористични формирования по света, малцина могат да се конкурират с фрeнските National Gendarmerie Intervention Group (GIGN).
Подразделението се състои от 200 души и е обучено да реагира специално в ситуации със заложници. Те твърдят, че са освободили над 600 души, откакто формированието е създадено през 1973 г. Със закон във Франция е забранено да се публикуват лицата им.
Един от най-забележителните случаи в историята на GIGN е завземането на Голямата джамия в Мека през 1979 г. Заради забраната немюсюлмани да влизат в свещения град, екип от трима представители на GIGN за кратко приема исляма, преди да помогне на въоръжените сили на Саудитска Арабия с плана за възвръщането на джамията.
4. Израелските Sayeret Matkal (в превод Разузнавателен отряд) са още една от най-елитните специални части в света. Основната цел на формированието е събиране на разузнавателни данни.
По време на лагера Гибуш за набиране на нови членове, кандидатите биват подлагани на тежки физически натоварвания, докато в същото време състоянието им постоянно се следи от лекари и психолози. Само най-силните биват приети.
През 2003 г. израелският таксиметров шофьор Елияху Гурел е отвлечен, след като превозва четирима палестинци до Йерусалим в таксито си. От Sayeret Matkal обаче го намират и го спасяват от дълбока 10 метра яма в изоставена фабрика в предградие на Рамала.
Настоящият министър-председател на Израел Бенямин Нетанаху е служил в продължение на пет години в Sayeret Matkal. Неговият брат Йонатан Нетанаху пък е бил командир на формированието, но загива по време на мисия през 1976 г.
3. Британските специални военно-въздушни части, или SAS, както са по-известни, също са сред най-елитните в света. Тяхната емблема съдържа популярната фраза "Който дръзва, печели."
Запитан за важността на ролята на SAS в боевете след войната в Ирак, щатският генерал Стенли Маккристъл казва: "Основна. Нямаше да се справим без тях."
Вижте още: Най-мощните частни наемни армии в света
2. Британският еквивалент на щатските Тюлени са Специалните военноморски сили (SBS).
Подборът там включва изтощителен тест за издръжливост, обучение в джунглата в тропическите гори на Белиз и тренировки по оцеляване, което включва напрегнат разпит на кандидатите. Всеки желаещ има само по два опита, за да бъде приет.
1. Щатските военноморски Тюлени се нареждат дори и пред военноморските сили.
За да се присъедини човек към тях, трябва да може да направи най-малко 42 лицеви опори за две минути, 50 коремни преси за две минути и да избяга 2.5 км за 11 минути. Всичко това е преди обучението дори още да е започнало.