Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова се срещна с и.д. изпълнителен директор на катарската държавна компания за инвестиции в недвижими имоти „Катари диар“ - Мохамад бин Али Ал Хедфа, и с новото ръководство на дружеството.

Компанията е специализирана в инвестиции в търговски площи, търговски центрове, бизнес площи и в изграждането и управлението на жилищни комплекси.

Министър Павлова представи на катарската страна потенциални терени и обекти с възможности за публично-частно партньорство и бизнес-партньорства.

Постигната беше договорка за размяна на конкретна информация с цел бъдещи проучвания и посещения на място.

Междувременно стана ясно, че Катар проявява интерес за инвестиции и финансиране в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй. Това беше съобщено по време на срещата на министър-председателя Бойко Борисов с Негово Превъзходителство баща-шейх на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани.

„България иска да изгради нова ядрена мощност в Козлодуй, на площадката на съществуващата атомна електроцентрала. Там имаме изградени мощности още през 70-те години на миналия век, което ни дава предимството да разполагаме с готова инфраструктура и подготвени ядрени енергетици.

След предсрочното закриването на първите 4 енергоблока, което беше условие за членството ни в ЕС, България взе решение да изградим нов модерен реактор от най-ново поколение, за да задоволим енергийните нужди на страната и успоредно с това да покрием най-високите екологични критерии“, подчерта Борисов.

Премиерът обясни, че България има подписано споразумение с американската компания Уестингхаус за доставка на реактор, но в момента страната ни търси стратегически инвеститор. От своя страна шейх Ал Тани изрази интерес за енергийната стратегия на България и поиска да предоставим на Катар подробна презентация с информация за параметрите на проекта.

Борисов и Ал Тани разговаряха и за възможностите за доставки на втечнен газ от Катар за България. „За България е много важно да диверсифицираме доставките на газ. Работим усилено по изграждането на интерконекторните връзки с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, с приоритет към връзката с Гърция.

Това ще даде възможност да внасяме газ от терминалите за втечнен газ на гръцкото крайбрежие, защото преминаването на газови танкери през Босфора е невъзможно на този етап“, заяви Бойко Борисов. Двамата се обединиха около менението, че задълбочаването на сътрудничеството в енергетиката е въпрос на взаимен интерес както между България и Катар, така и за Европейския съюз.

Негово превъзходителство Ал Тани прояви интерес към Тракийското съкровище и изрази желание българската изложба Епопея на Тракийските царе да бъде представена в Катар.