Доларовият индекс е близо до двуседмичен връх
Доларът се търгува близо до двуседмичен връх спрямо кошница от няколко основни валути днес, след като запази по-голяма част от ръста си, реализиран след излизането на протокола от последната среща на Федералния резрв, в който нямаше големи изненади.
Доларът се представя особено силно спрямо еврото, което поевтиня във вторник, след като стана ясно, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да ускори изкупуването на облигации.
Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1120, след като падна до 1.1062, което бе най-ниското ниво от края на април. Спрямо йената доларът достигна до двумесечен връх от 121.49 пункта, преди да отстъпи до 121.24.
Доларовият индекс бе на ниво от 95.588 пункта, точно под върха от 95.837 от предходния ден.
Протоколът от последната среща на Фед показа, че в централната банка на САЩ смятат, че вдигането на лихвите през юни би било преждевременно.
Протоколът от последната среща на Централната банка на Великобритания показа, че всичките девет членове с право на глас са гласували за запазването на основната лихва на рекордно ниското ниво от 0.5%, но според двама от тях решението е било по средата да гласуват в полза или против.
Това бе достатъчно, за да предизвика обръщане на посоката при рублата, която разпродаваха в началото на седмицата, след като годишната инфлация във Великобритания падна под нулата за първи път от повече от половин век.
Паундът за последно се търгуваше на ниво от 1.5550, след като се оттласна от едноседмичното дъно от 1.5447. Британската валута поскъпна и спрямо еврото, което поевтиня с 71.25 пенса, което бе най-ниското му ниво от седмица.
На фона на поскъпващия долар, суровинните валути бяха подложени на натиск. Австралийският долар падна отново под 79 щатски цента, увеличавайки отстъплението си от достигнатото миналия четвъртък ниво от 0.8164.
Фокусът в Азия днес ще бъде върху данни за производствената дейност в Китай и Япония.
Евентуални разочароващи данни без съмнение ще предизвикат спекулации за допълнителни стимули от страна на Пекин и ще дойдат във време, в което нарастват опасенията, че радикалната програма за стимулиране на икономиката на Япония може би не работи както се очаква.