Фед случайно създаде най-устойчивия бичи пазар в историята
След 3.9 трилиона долара под формата на стимули и 79 месеца на лихви с близки до нулевите нива, Фед се сочи като главен виновник за ръста на широкия индекс S&P 500 с 220% от дъното му през март 2009 година.
Първите две програми по обратно изкупуване на активи поставиха началото на възходящия тренд, който бе сериозно подхранен със следващите две програми.
Вижте още: Гответе се за спад в Dow Jones от 4000 пункта
От ръста на щатските пазари обаче не се облагодетелстваха средните американци. Те бяха силно уплашени от случилото се с фондовите пазари по време на кризата и очакваха корекция в по-късен етап, за да се включат в ръста.
Такава корекция така и не се случи, като индексът не е коригирал с повече от 10% от 2011 година насам.
Негативно настроени за пазара специалисти, като Фабер, Шиф и Прехтер, получиха широк отзвук и до голяма степен плашеха индивидуалните инвеститори, които се опасяваха, че вече са закъснели с включването си в ръста.
„Всеки мечи настроен инвеститор е потенциален купувач на акции с течение на времето. Точно както огънят се нуждае от дърва, за да гори, така и бичият пазар се нуждае от мечи настроени инвеститори, за да продължава“, според Саймън Майерхофер, финансов анализатор в Profit Radar Report.
Бичият пазар приключва тогава, когато всички очакват той да продължи. Но настоящия пазар никога не бе прекалено нагорещен за твърде дълго време, което на практика му позволява да продължава, смята още Майерхофер.
Нищо не е толкова убедително, както постоянният ръст на пазара, който превръща мечи настроените инвеститори в „бикове“. Те са горивото за продължаването на ръста.