Четири навика, които заличават потенциала ни да изкарваме пари
Колкото по-трудно се изгражда даден навик, толкова по-голямо е възнаграждението от придобиването на този начин на поведение. Рядко придобиването на желани отличителни характеристики или кулминацията на успешна кариера е съвпадение.
Независимо от разпространеното схващане, повечето хора не се раждат с огромни способности. По-скоро действията, които един човек предприема и това как се ангажира с тези навици, или тласкат напред, или напълно смаляват способностите му.
Вижте няколко навика, според Forbes, които сериозно могат да намалят възможностите на човек да успее и да навредят на способностите му да печели пари:
1. Неспособността да се интересувате искрено от другите.
Най-ефективният начин, по който човек може да направи така, че да е интересен, е да се интересува искрено от това, което е от значение за другия.
Доказателствата сочат, че по-голяма част от жителите на Земята се интересува повече от своето име, отколкото от името на някой друг. Да не говорим, че те се интересуват значително повече от себе си, своите проблеми и стремежи, отколкото от някой друг.
Всеки човек е различен, но нещото, което е общо между всички хора, е, че всеки се стреми да се чувства важен. Част от това да накарате някого да се почувства важен е като го изслушвате – проста, но въпреки това по-рядко използвана тактика, в сравнение с предходните години.
Всъщност, много хора не успяват да направят добро първо впечатление, защото не слушат внимателно и прекъсват, като по този начин карат човека срещу себе си да се чувства маловажен.
Независимо от това колко образован е човек, когато говори прекалено много за себе си или прекъсва, това приравнява дори и най-престижната диплома на нула.
Вижте още: 3 начина да се преборите с тревогата на работното място
2. Огъвате се в трудни времена.
Възможността не ни търси, нито пък идва само веднъж в живота. Прекалено често човек се отказва или продължително отлага важна работа заради това, че конкретно събитие или връзка не са минали според очакванията. Животът постоянно ни предлага възможността да се усъвършенстваме.
Протакането (или пълното бездействие), когато човек получи възможност да се усъвършенства, проваля всякакви шансове за успех и позволява на другата страна да победи. Характерът не се изгражда, когато нещата се случват, както очакваме. Характерът се изгражда, дори и когато човек се сблъсква с най-големите си проблеми.
3. Неспособността да се ангажирате в критично четене.
Всички сме чували фразата “слепецът води слепеца.” Всяка минута, хора, които не са подготвени да говорят по даден въпрос, предлагат съвети на масите чрез социалните медии. Още по-лошо, всяка минута някой приема това, което казват, за чиста монета.
Всеки има право на глас, но не всички трябва да го слушат.
Вижте още: 10-те най-големи убийци на продуктивността
4. Неспособността да се обучавате постоянно.
Тайната зад успеха на всеки е постоянно да научава нови неща и да се усъвършенства. Самодоволството намалява потенциала. Намаленият потенциал прави човек несигурен, изнервен и в крайна сметка нещастен.
Това нещастие става видимо за колеги, клиенти, приятели и любими и още повече изолира способността на човек да постигне това, което желае.
Не е тайна, че повечето човешки същества виждат колко малко неща могат да правят, освен ако не развиват способността си да се учат и да търсят нови пътища, където да усвояват нови умения.
Човек може да се откаже от всеки навик, ако има желание. Независимо от възрастта, продължителността на навика му или предишните си провали, като променя поведението си шансовете за успех бъдеще се удвояват.