Топ 9 на животните, които убиват най-много хора
Хората са ловували животни в продължение на векове - както за храна, така и за трофеи.
Животните също ловуват хора. Не е изненадващо, че най-вече дивите животни са тези, които убиват най-много хора. Най-често това се случва при самозащита или когато животното усеща заплаха.
Вижте Топ 9 на животните, които убиват най-много хора по света:
Тигър
Тигърът, който произхожда от Азия, е най-големият от вида Котки. Тези животни са самотни, но социални същества, които защитават територията си.
Те са месоядни. Тигрите са известни човешки убийци, въпреки че официалната статистика показва сравнително малък брой жертви годишно - в стотици.
Обикновено тигрите нападат в отговор на човешко нападение или когато нещо заплашва техните малки. Повече от 27 души са били убити или тежко ранени, след като са нападнати от отглеждани домашни тигри в САЩ между 1998 и 2001 година.
Вижте още: ВИП ваканция: да храниш котките в тайландския Храм на тигъра
Леопард
Леопардите убиват хора, но не често. Тяхната причина за нападение обикновено е когато са застрашени от нещо или от съображения за оцеляване, когато се нуждаят от храна.
Например в Индия, където се съобщава за най-малко 15 души, убити от леопарди всяка година,човекоядни са предимно травматизирани животни, които са преместени от обичайното им местообитание, или животни, които не са имали друг източник на храна.
Елен
Има предупредителни знаци по много магистрали по света, които ви казват да се пазите от елени. Но това няма нищо общо с техните рога или копита.
Най-опасната среща с елен е при катастрофа. Средният елен, обитаващ Щатите, например, тежи около 68 кг.
Повече от 120 души загиват в резултат на сблъсъци с елен по пътищата на страната всяка година.
Лъв
Въпреки че хората обикновено не са в менюто на лъвове, те все пак убиват.
Само преди шест години излезе доклад за проучване, проведено от изследователи от Университета на Минесота, че повече от 100 души са убивани от лъвове само в Танзания (Африка) всяка година.
Подобно серийни убийци на човека изглежда придобиват „вкус за убиване“ (или в този случай вкус за човешка плът).
Куче
Повечето хора използват кучета като домашни любимци. Ние дори ги наричаме най-добрия приятел на човека.
Но много хора също така ги използват за защита, защото тези животни са лоялни и като цяло защитават ръката, която ги храни. Освен това, много домашни кучета са обучени да се бият и убиват, ако не непременно хора, то други кучета.
И разбира се, кучета също така са обучени да помагат в борбата с престъпността. Каквато и да е причината или обстоятелствата, някои статистики твърдят, че близо 200 души годишно са убивани от кучета.
Африкански бивол
Биволът е един от така наречената Голяма петица на животните в Южна Африка. С тегло от около 1.5 тона, той е много голям и може да бъде изключително опасен.
Те не са агресивни животни, но когато са изправени пред каквато и да е заплаха, биволите ще защитят себе си и останалата част от стадото. Те дори нападат лъвове.
Ако попаднете на стадо в покой, винаги ще има няколко мъжки, които дебнат за опасност. Смята се, че най-малко 200 души са убивани от африкански бивол всяка година.
Слон
Слоновете са сред най-големите и най-тежки животни на Земята, а също и сред най-застрашените видове на планетата - заради ценните им бивни от слонова кост.
Те обикновено не убиват за отмъщение, въпреки че са известни подобни случаи, при които жертви са дресьори или бракониери.
В дивата природа те по-често убиват по време на паническо бягство чрез стъпкване. Смята се, че около 500 души стават жертва на слонове всяка година.
Крокодил
Крокодилите са добре известни убийци на човеци и други животни. Хората, станали тяхна жертва, са между 1500 и 2500 души на година.
Хипопотам
Много хора са подведени от привидно спокойния маниер на хипопотама. Тези животни изглеждат толкова големи и мързеливи, особено когато са почти напълно потопени под водата.
Но в действителност те са много агресивни и се движат бързо. Влизат в битка дори с крокодили.
Според статистика най-малко 3000 души са убивани от тези животни всяка година, но в действителност цифрите вероятно са доста по-високи.