Кандидатите за управител на БНБ: Напред към еврото
България да въведе еврото - за това са единодушни всички кандидати за управител на БНБ, стана ясно от изслушването на четиримата пред депутатите от бюджетната комисия.
За поста от ГЕРБ издигнаха Димитър Радев от МВФ, “България на гражданите” предложи финансиста Бисер Миланов, ректорът на висшето училище по застраховане Григорий Вазов е предложението на Патриотичния фронт, а АБВ издигна Виктор Йоцов.
Според четиримата решението за замяната на лева с евро е политическо и вече е взето, но БНБ ще има основна роля в процеса, пише вестник "24 часа".
Всички кандидати бяха на едно мнение и за запазването на валутния борд, защото той гарантирал икономическата стабилност на държавата. Паричният съвет трябвало да остане, докато България влезе в еврозоната и въведе еврото.
Според Григорий Вазов атаките срещу борда нямало да спрат и поради това била много важна ролята на БНБ за запазването му и недопускането на състресения в банковата система.
Димитър Радев предложи детайлен план за развитие и реформи в БНБ. В него има разписани и срокове, в които набелязаните мерки трябва да се случат.
Той предлага още подмяната на серии български банкноти, които са повече от 5 години в обращение. Според Димитър Радев банкнотите с малък номинал трябва да се заменят с монети.
Такива с тези от 2 и 5 лева. Което означава, че със сигурност двулевките ще станат на монети, тъй като такова решение бе взето от БНБ.
Централната банка трябвало да се стреми и да вземе лиценз за печатане на евро, каза още Радев. Това щяло да донесе не само престиж за България, но и финансови ползи под формата на приходи от отпечатването на евробанкнотите.
Според приетите правила изборът на нов управител на БНБ ще стане в пленарна зала. Този, който събере над 50% от гласовете, ще се счита за избран. Гласуването се очаква да стане до 15 юли.
Виктор Йоцов, издигнат от АБВ:
Проблемите, настъпили след фалита на КТБ, ще бъдат решени, това може да се случи дори през следващата година. Това каза Виктор Йоцов, единият от кандидатите за управител на БНБ, при изслушването пред депутати от бюджетната комисия. Според него трябва да има структурни и кадрови промени в банковия ни надзор, а работата на дистанционния трябвало да бъде подобрена.
“Общественият интерес трябва да бъде защитен, но да се намери начин да се запази банковата тайна”, коментира Йоцов.
Една от целите, които той си е поставил, е да възвърне доверието на обществото в надзора и централната банка. Той смята още, че е необходимо, преди да влезем в еврозоната, да се присъединим към банковия съюз. Йоцов съобщи, че ще има преглед на активите на банките и ще се направят стрес тестове. Проблем обаче щял да бъде как ще са комуникирани резултатите. Според него е възможно да се обединят банковият и финансовият надзор, както било в Германия.
Бисер Манолов, подкрепен от депутати от РБ:
Надзорът в БНБ да мине към управителния съвет, а не да бъде самостоятелно звено. Това е една от нужните промени, каза един от кандидатите за управител на БНБ Бисер Манолов. Така УС на БНБ щял да взема решения, за които има достатъчно информация.
Манолов предага още на УС да се представят и междинни отчети на банките, за да е наясно той с текущото им състояние. Той коментира, че не трябва да се бърза със стрес тестовете на банковите активи, а страната ни трябва да запази валутния борд до влизането в еврозоната.
Според Манолов България трябва да започне процедура за приемане на еврото и за присъединяване към единния банков механизъм. Това щяло да даде по-голяма стабилност в банковия сектор, а и депозитите ще бъдат защитени от фонд, в който имало 55 млрд. евро. Манолов смята още, че трябва да има и специален надзор от страна на БНБ върху холдинговите структури, в които влизат и банки.
Григорий Вазов, издигнат от депутатите от Патриотичния фронт:
Заседанията на Управителния съвет на БНБ от последните три години, както и решенията от тях да бъдат анализирани, предлага Григорий Вазов, единият от кандидатите за поста на гуверньор на централната банка.
По време на изслушванията на кандидатите Вазов коментира структурите в централната банка, като обясни, че те трябва да бъдат променени от следващия управител.
Той предложи още да се въведе изискване към всяка точка от заседанията на УС на БНБ да има доклад за риска.
Според Вазов резервът зад валутния борд представлява сериозен финансов интерес за определени фигури, от които всъщност идвали и атаките.
Той обясни още, че са необходими много действия, които да се направят в крактосрочен план.
Такива е трябвало да бъдат предприети още след кризата, след която банковата система е била стресирана, с големи резерви и ограничена в кредитирането. Това бил начинът да се постигне икономически ръст.
Димитър Радев, кандидат на ГЕРБ и подкрепен от депутати от РБ:
18-месечен план за промени и действия на БНБ предложи пред депутатите от бюджетната комисия Димитър Раев, който е предложен от ГЕРБ за управител на БНБ. Планът включва до септември да има доклад за състоянието на банковия надзор и нужните мерки за стабилизирането и засилването му в съответствие с базелските критерии.
До края на годината в БНБ ще бъде създадено и звено за преструктуриране на финансови институции в съответствие със закона, който се очаква да бъде приет.
В плана на Радев е предвидено още до средата на следващата година да бъде проведен стрес тест на банките и да е направена оценка на активите им. В края на 2016 г. щял да има цялостен анализ на състоянието на банковата система, от който да стане ясно дали има нужда от допълнителни действия.
Радев предвижда освен вътрешна оценка на банковия надзор да бъде поискана и експертна оценка от страна на МВФ и Световната банка. Оценката на активите и стрес тестовете за банките трябвало да станат на няколко етапа. Първият е до края на тази година, когато да бъдат избрани оценители и механизъм, по който да бъдат проведени.
В средата на следващата година щял да бъде готов докладът за активите на банките, а след него да се направят и стрес тестове.
Радев заяви, че България трябва да се присъедини към Единния банков механизъм и към въвеждане на еврото. Оставало да се реши как да стане присъединяването към банковия механизъм - преди или след като сме въвели еврото.
Валутният борд трябвало да бъде запазен до влизането на България в еврозоната, защото гарантирал икономическата стабилност на държавата. Радев щял да продължи с досегашния консервативен начин на управление на валутните резерви. Той не бил привърженик на идеите те да се инвестират в по-рискови инструменти.