Ръст на световните борси след оптимизма за гръцко решение
Гръцкото правителство е изпратило пакет с предложения за реформи до кредиторите от еврозоната вчера, в усилията си за намиране на решение и избягване на фалита. В същото време ще търси подкрепата на гръцкия парламент за гласуване на тези предложения днес.
В последните си предложения Гърция е поискала 53.5 милиарда евро за покриване на дълговите си задължения до 2018 година.
Позитивните сигнали, дошли от Гърция, инициираха сериозен ръст за световните борсови индекси. Азиатските индекси се повишиха, както и фючърсите на европейските индекси. Тези на немския DAX сочат отваряне нагоре с 2%.
Фючърсите на водещите щатски индекси също се търгуват с между процент и процент и половина на положителна територия.
Китайските индекси се стабилизираха и отбелязаха второ поредно повишение, след като вчера бяха предприети нови мерки от правителството за ограничаване на свободния спад на пазара. Те включваха забрана за продажба на акции от страна на инвеститорите със значителен дял в публичните компании в страната (над 5%).
Виж още: Китайските индекси на 30% от върха си
Шанхайският основен индекс добави нови 3.7% към стойността си. Индексът, следящ представянето в региона, нарасна с 1.2%, докато хонконгският Hang Seng се повиши с близо 2%.
Като отстъпка от досегашната си позиция, Атина е направила компромис по отношение на повишението на данъците и е обещала ръст на налозите върху транспортните компании.
Европейските финансови министри са потвърдили получаването на предложенията, но заявиха, че няма да коментират, докато експерти от Европейската комисия не се запознаят по-задълбочено с тях.
Като евентуална заплаха за постигане на споразумение между Гърция и кредиторите може да се посочи тази от страна на основния коалиционен лидер на премиера Ципрас, че подкрепата за правителството ще бъде оттеглена, ако бъдат повишени данъците. Подпис под споразумението не е сложил и енергийният министър на страната.
Петролът също реагира позитивно на положителния развой на ситуацията с Гърция. Брентът с доставка през август добави един долар към стойността си до ниво от 59.40 долара за барел.