Затварянето на гръцките банки струва 3 млрд. евро
Триседмичното затваряне на гръцките банки струва на икономиката на страната близо 3 млрд. евро, без в това число да се броят загубените приходи от туризъм.
Това съобщава гръцкият в. "Катимерини", позовавайки се на търговски групи.
Според тях само продажбата на дребно в страната е понесла загуби в размер на 600 млн. евро. Износът също е пострадал като според асоциацията на износителите загубите се изчисляват на 240 млн.
Загубите обаче не свършват до тук. Гръцката търговско-промишлена камара (EBEA) съобщава за 4500 контейнера със суровини и готова продукция, които са блокирани на различни граници. Множество икономически трансакции на стойност близо 6 млрд. евро също са замразени в момента, тъй като трябва да се осъществят чрез чекове и фактури, съобщават още от EBEA.
Затварянето на банките влезе в сила на 29 юни, след като правителството на Гърция отхвърли исканията на своите международни кредитори и призова за свикването на референдум по въпроса.
Ограниченията на банките не засегнаха чуждестранните картодържатели, но кризата се отрази на новите записвания за почивки в страната, точно в разгара на туристическия сезон.
Заради затварянето на банките властите в Атина предоставиха на жителите и посетителите на града безплатен достъп до обществения транспорт на столицата, което ще струва на държавния бюджет 10 млн. евро.
В четвъртък Европейската централна банка (ЕЦБ) увеличи тавана на спешното финансиране за гръцките банки – механизмът ELA, до 90 млрд. евро. В същото време финансовите министри от еврозоната се договориха да осигурят мостово финансиране за Гърция в размер на 7 млрд. евро.
В отговор от Атина съобщиха, че могат да отворят банките в понеделник, въпреки че ще продължи да съществува лимитът от 60 евро на ден за тегления в брой.