Никой не е разгадал феномена на срамежливата корона
Феноменът на срамежливата корона е явление, наблюдавано при някои дървесни видове, при които короните на съседните дървета с подобна височина не се допират помежду си и са разделени от празнина.
Това формира устойчиви и поразителни граници около отделните корони, които са видими от земята. Явлението е най-разпространено сред дървета от един и същи вид, но също така възниква между дървета от различни видове.
Феноменът на срамежливата корона се обсъжда от учените от 1920-те години, но и до днес не е напълно изяснен. Една теория предполага, че това празно пространство около короната на дървото може да бъде причинено от счупване на клонки, което се случва по време на бури и силни ветрове.
Вижте още: 27 сюрреалистични пейзажа от различни краища на света
Експериментите показват, че ако дървета с подобен феномен са изкуствено възпрепятствани да се люлеят под напора на вятъра, те постепенно попълват празното пространство помежду си.
Изследователите са установили, че срамежливата корона отсъства, когато дърветата са млади и ниски, но по-късно се развива, след като те израстат на височина и са в състояние да се люшкат от вятъра.
Дървета с тънки стволове имат относително малки корони поради тяхната по-малка способност да устоят на поривите на стихиите. Поради това те са по-склонни да се сблъскат със съседите си.
Според малайзийски учен, дърветата са чувствителни към нивата на осветеност и спират да растат, когато наближат листата на съседното дърво. Смята се също, че това е начин дърветата да се предпазят от разпространение на ларви на насекоми, които им вредят.
Едно от местата, на които можете да видите този феномен, е Институтът за гората на Малайзия в Куала Лумпур. Всички снимки, придружаващи тази статия, са взети от там.