Златото у нас свършва след 12 години
Златото, оловото, цинка и медта у нас ще свършат до 12 години, показва новата минна стратегия на България до 2030 година. Изчисленията са направени на базата на експлоатираните находища.
От документа става ясно, че България разполага с 378.6 млн. тона златосъдържащи медни руди, като 94.5% от тях се експлоатират и до 12.6 години ще свършат. Само златните руди пък ще привършат до 10 години, пише в. Труд.
Именно у нас се намира и най-голямата златна мина в Европа - край Челопеч, чийто концесионер е канадската компания „Дънди прешъс металс“. Според данните на Министерството на енергетиката златното предприятие е най-големият платец на концесионни такси към държавата.
Следващите по големина на вноските в бюджета дружества са медните „Елаците мед“ и „Асарел Медет“, варовиковото предприятие „Каолин“, газодобивното „Мелроуз“ и държавното „Мини Марица изток“. За момента в страната не се добива сребро, въпреки че има запаси от 4.784 млн. тона.
Като количество най-големите запаси на подземни богатства у нас са тези на сол - има за още 7087 години, въпреки че се експлоатират абсолютно всички находища.
Важните за производството на ток лигнитни въглища (между 40 и 50% от тока в страната се произвежда от лигнитни въглища), ще стигнат за още близо 59 години.
Сред най-бедните находища у нас са тези на нефт. Количества от него се добиват край Долни Дъбник, където има за още 4.8 години. При находищата на газ, ситуацията обаче е различна.
Експертите не са могли да определят колко точно запаси има страната и за колко години ще стигнат, но са категорични, че използването на газови концентрати у нас ще продължи да намалява. Добивът също намалява през последните години.
При строителните материали малко са само варовика за цимент - за още 115 години, и чакъла - за 30 години.
Общите раздадени концесионни площи, върху които се добива нещо в момента, са 1.415 млн. декара, което е малко под 1% от общата територия на страната.