Интересни факти за платината
Един от най-редките скъпоценни метали в света платината се добива само на няколко места в света.
Платината може да се похвали с богата и аристократична история. Металът е използван първо от древните египтяни преди около 3 000 г., които обаче не са го различавали от среброто. Осемстотин години по-късно инките са работели с платина.
Платината пристига в Европа от Колумбия. Металът бил открит в самородни късове, заедно със златото. Външно, той много приличал на сребро, но се е отличавал от него по някои свойства. Затова му приписали славата на „лошо” сребро. Това било отразено и в названието на метала. В превод от испански „платина” означава „сребърце” с презрителен оттенък.
Първите платинени бижута в Европа се появяват около 1780 г., в кралския двор на Луи XVI.
Вижте още: Факти за златото, които не знаете
Може да се изненадате, но въпреки че платината е позната на човека от векове, тя се използва за направата на бижута от около 200 г. Това е едновременно древен и млад метал.
Производството на платина в света възлиза на 161 тона през 2014 г.
Най-големият производител на платина е Южна Африка, която през миналата година е добила 110 тона. След нея се нарежда Русия с 25 тона, а челната тройка се оформя от Зимбабве с 11 тона. На четвърто и пето място са Канада (7.2 тона) и САЩ (3.65 тона.), респективно.
Всички останали страни са произвели общо 3.8 тона платина за 2014 г.
Платината най-редкият и най-тежкият от скъпоценните метали.
За разлика от златото и среброто, в света не съществуват големи запаси от платина, които да компенсират евентуално значително намаляване на предлагането.
През тази година се очаква платинените запаси да намалеят до най-ниското си ниво поне от 10 г. насам.
Добитите вече стокови запаси ще се стопят до 2.6 млн. тройунции (73.7 тона) през 2015 г. За сравнение пикът на запасите е бил 4.5 млн. тройунции (127.5 тона.) през 2010 г.
За добиването на една тройунция платина са необходими 10 тона руда и петмесечна обработка. За сравнение, за добиването на една тройунция злато са необходими три тона руда.
Над 90% от предлагането на платина идва от Южна Африка и Русия. На практика цялата платина добивана в Южна Африка се използва за промишлени цели.
Вижте още: Среброто – няколко факта, които ще ви впечатлят
Трите най-големи компании за добив на платина в света са Южно Африкански. Това са Anglo Platinum, Impala Platinum и Lonmin.
Платината е един от най-здравите метали в света, както и един от най-тежките. Платината е много плътен метал като бижу, изработено от платина тежи с 60% от същото бижу, изработено от 14 каратово злато. Тя е много подходяща за бижута, които се носят ежедневно, защото има малка загуба, дори след продължително носене.
Един от най-известните диаманти в света като Hope, Jonker I и Koh-I-Noor са с платинен обков.
Когато започва Втората световна война правителството на САЩ обявява платината за стратегически метал и използването му за извънвоенни цели, в това число и за бижута, бива забранено.
Всички платинени плочки са 99.95% чиста платина и се продават в размери от 1 тройунция или по-малки. Има и плочки с инвестиционна цел, които са от по 10 тройунции или по-малки.
Годишното потребление на платина се разделя в три категории: 50% за промишлени цели; 40% за бижута и 10% за инвестиционни цели.
В момента цената на платината е около 980 долара за тройунция.