Да се въведе нов начин за покриване на разходите при лечението на хора, които са пострадали в катастрофи. За това настояват от Дружеството по анестезиология в страната. Причината е, че тези разходи са много по-големи от средствата, които отпуска здравната каса по съответните пътеки.

Освен това травмите не са болести, а следствие на инциденти и би следвало да се финансират от други места. Заради недофинансирането в момента болниците губят пари и трупат дългове. За година това са около 23 млн. лв., сметнали са докторите, цитирани от вестник "Стандарт".

В най-голямата болница в страната - "Свети Георги", средната загуба заради недофинансираните от държавата дейности е 30 000 лева на пациент. За последните три години болницата е натрупала близо 5 млн. лева дълг именно от лечение на пострадали при катастрофи.

В Бургас пък държавата не покрива 70% от разходите за лечение на черепно-мозъчна травма и 84% от разходите за лечение на фрактура на крайници и прешлени. За да не се допускат подобни проблеми, медиците предлагат няколко варианта.

Единият е да се учреди специален държавен фонд, от който да се дават пари за лечението. Другият е да се измисли нова застраховка или да се увеличи "Гражданската отговорност", като с разликата се финансира лечението на пострадалите. Ако вноската по застраховка "Гражданска отговорност" се увеличи с по 10 лева годишно, то това ще генерира близо 30 млн. лева допълнително, заяви проф. Николай Петров, шеф на ВМА.

Според него така ще може, без проблем да се посрещне разхода от над 23 млн. лева. предложението ще се даде и на съответните институции.