7 леснодопустими плашещи финансови грешки
Хелоуин може да внесе в ежедневието ви доза страх и ужас, но тук става дума за художествена измислица и декори. А като вземем предвид и бонбоните и близалките, нещата съвсем стават миловидни.
По-страховити и плашещи са финансовите грешки, които можете да направите сега – някои от тях могат да ви преследват дълги години. Ето няколко от най-лошите финансови грешки, които лесно можете да допуснете.
1. Да бъдете неорганизирани
Възможно е да сте активен инвеститор, но да сте неорганизирани, а тогава ползата е под въпрос. Редовно следете представянето на инвестициите ви.
2. Отлагането на спестяване на пари за пенсия
Пенсионните години ви изглеждат далеч-далеч в бъдещето. Някакви си десетилетия. Но защо да започнете да спестявате пари сега, когато можете да вложите същите тези пари в екскурзия? Достатъчно е да отделяте няколко процента от заплатата си, за да положите основите на по-добри години в пенсия.
3. Подценяване на банковите такси
Банките по всевъзможен начин си дърпат пари от банковите ни сметки – за проверка на сметката, за теглете на пари, за пазаруване, месечни такси за обслужване и т.н. Потърсете информация за таксите, които банката ви взима. Сравнете ги с тези на други банки.
4. Неумерено инвестиране
Възможно е да влагате прекалено много от средствата си в инвестиции. Т.е. да заделяте пари за други цели вместо да обслужвате важни месечни потребности. В един момент е нормално да не издържите.
5. Неглижиране на здравето с цел пестене на пари
Тези от вас, които рядко или въобще не ходят на лекар, изпитват по-малко трудности да пестят. Но рискът при вас е голям. Какво ще се случи при сериозен непланиран инцидент или заболяване? Можете ли да извадите от джоба си достатъчно пари, за да покриете разходите за болница и лечение? Ако сте фрийлансър, препоръчваме ви да си направите здравна застраховка.
6. Използване на кредитната карта за всичко
Нормално е да използвате кредит за закупуване на нещо голямо и като цяло - по-съществено. Но ако започнете да теглите пари за щяло и нещяло, финансовите ви проблеми няма да имат край.
7. Не инвестирате изобщо
Това е сериозен проблем сред младите хора, които спестяват пари, но предпочитат да ги държат в спестовна книжка. На Запад дори има синдром, поясняващ точно това състояние. Проучете инвестиционните възможности и преразгледайте спестовните си практики.