Невероятната земя: ледникът Слонски крак
Ледникът Слонски крак в Североизточна Гренландия прилича на купа с тесто, което е преляло от нея.
Натискът безброй пъти е сервирал огромни порции лед и сняг в морето под формата на симетрични, ветрилообразни листа.
Такива ледници са известни като Пиемонт и Слонският крак е идеален пример за това. Формата му е толкова важно, че той се откроява рязко от обкръжението му, когато се гледа от високо.
Вижте още: 9 хотела на ледници
Ледниците са едни от най-невероятните природни феномени на Земята. Тези реки от замръзнал сняг, натрупвани в продължение на векове, всъщност са подвижни.
Разбира се, това не се вижда от пръв поглед, но промяната може да се забележи след няколко десетилетия, когато е налице драматична промяна в пейзажа.
Слонският крак не е свързан към основната ледена покривка на Гренландия. По-скоро това е част от мрежа от ледници и полярни шапки, които висят по периферията на острова.
Изследванията показват, че като цяло на тези отдалечени отдалечени явления се падат между 5 и 7 на сто от общото ледено покритие на Гренландия, но те са отговорни за 20% от покачването на морското равнище.
Друг пример за ледник тип Пиемонт е Маласпина в югоизточната част на Аляска. Дълъг 65 км, с широчина 45 км, това е най-големият ледник Пиемонт в света.