Къща на коколи от 8 квадрата е идеалното горско скривалище
Писателският кът на Нозоми Накабаяши се намира сред дъбови дървета в гора в Дорсет, Англия.
Проектът е възложен на Накабаяши след завършването й миналото лято. Малката, наподобяваща къща на дърво структура е разположена върху издигната планинска част. С помощта на само няколко души идеята излиза от листа и се осъществява на дело.
Къщичката заема 8 кв. метра, разделени на две нива. Оборудвана е с печка на дърва, бюро и легло, скрито под пода.
„Скрита от погледа в малката дъбова гора, Къщата на кокили се извисява високо над земята като магическо място за усамотение и бягство от суетата, където можете да прекарате нощта, да размишлявате и да се вдъхновявате”, казва Накабаяши.
Палубата за наблюдение представлява основата на цялата структура, която е издигната на 4 метра над нивото на гората и стои върху рециклирани телеграфни постове. Изпълнението позволява на писателя да се наслади на близкото езеро и дивата природа наоколо.
„Идеята ни беше да създадем малко пространство за нощуване на писател в малка гора”, допълва дизайнерът. Клиентът изрично е подчертал, че иска да разполага с издигната структура, която да му позволява да наблюдава разхождащите се диви елени.
„Но ние искахме да направим и пространство, което да излъчва удобство, но по различен начин от това, с което сме свикнали на земята”, допълва авторът.
Вижте още: Примери от добре планирани малки апартаменти по света
Печката на дърва е обособена в ниша. А бюрото е направено от поликарбонат и е разположено между стрехите и стените.
Зоната с под от шперплат пред печката може да бъде плъзната назад, разкривайки добре устроено легло.
Къщата е облечена и изолирана с комбинация от местно добити панели от червен чедър и корк, докато структурата е направена от дугласка ела и включва голям прозорец от рециклирано стъкло. Голяма част от детайлите са направени с помощта на уреди на батерии.
„Проектът на AA's Big Shed, възможността да живея в дивата природа и да работя върху него ми вдъхнаха усещането за цялостен и завършен процес по създаване на сграда, казва Накабаяши.
По думите й, преживяването е създало нов начин за практикуване на професията й и е подсилило копнежа за построяването на Къщата на кокили.
„Съзнателно поех екстремна роля, ставайки строител в този проект, като по този начин можех да почувствам осъществяването му физически от идеята до изпълнението”, допълва Накабаяши.
Тя не просто е била в основата на дизайна на къщата, но и е имала възможността да живее в пространството и да го почувства. Да усети на практика оживяването на дизайна й.