Тръмп иска да бъде забранен достъпът на мюсюлмани в САЩ
Републиканецът милиардер Доналд Тръмп, който се стреми към президентския пост, призова в комюнике да се спре влизането на мюсюлмани в САЩ. Магнатът визира в частност мюсюлмани имигранти и туристи, уточняват медии.
"Доналд Тръмп призовава за пълно и тотално спиране на влизането на мюсюлмани в САЩ, докато "избраниците на нашия народ разберат какво става", пише екипът на предизборната му кампания в комюнике. Текстът е озаглавен "Комюнике на Доналд Тръмп за възпрепятстване на мюсюлманската имиграция".
Позовавайки се на проучване сред мюсюлманите, живеещи в САЩ, милиардерът твърди, че мнозина от тях таят омраза срещу американците.
"Откъде идва тази омраза и защо, ние трябва да установим. Докато сме в състояние да определим и разберем този проблем и опасната заплаха, която той представлява, нашата страна не трябва да е жертва на ужасяващи атаки от страна на хора, които вярват само в джихада и не уважават човешкия живот", заявява Тръмп в комюникето, цитирано от БТА.
Милиардерът е фаворит на почти една трета от републиканците за първичните избори, които започват през февруари. Неговите изявления предизвикаха вълна от негодувание в социалните мрежи. Демократът Мартин О'Мали, бивш губернатор на Мериленд, например го нарича "фашист демагог".
Кметът на Сейнт Питърсбърг, в югоизточния американски щат Флорида, забрани на Доналд Тръмп да стъпва в града му, предаде ТАСС. Рик Крайзман уточни, че мярката ще остане в сила, докато "не осъзнаем до край заплахата, произтичаща от Тръмп и такива като него".
Кметът от Демократическата партия неслучайно използва формулировка, иронизираща тази, използвана от ексцентричния милиардер, за да аргументира призива си за налагане на забрана на мюсюлманите да влизат в Съединените щати.
Унищожителни коментари последваха от бившия губернатор на Флорида Джеб Буш, от губернатора на Охайо Джон Касич, от сенатор Линдзи Греъм от Южна Каролина и от губернатора на Ню Джърси Крис Кристи.
Фаворитката за номинацията на Демократическата партия за президентските избори Хилари Клинтън също критикува предложението на Тръмп, наричайки го "заслужаващо порицание, предубедено и създаващо разделение".
Ибрахим Хупър, директор на Съвета за американско-ислямски отношения - мюсюлманска група за подкрепа, коментира идеята на Тръмп с думите: "Влизаме в сферата на фашизма".
"Трябва да бъде обезпокоително не само за американските мюсюлмани, но и за всички американци, че водещ президентски кандидат на републиканците е направил едно в същината си фашистко изявление", каза Ибрахим Хупър.
Призивът на Доналд Тръмп е против американските ценности и би навредил на националната сигурност, заяви заместник-съветникът на президента Обама за националната сигурност Бен Роудс пред CNN.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест каза, че Тръмп опитва да си играе със страховете на хората, за да получи подкрепа в своята кампания.
В обръщение към нацията в неделя президентът на САЩ Барак Обама призова американците да проявяват толерантност към своите съграждани, независимо от тяхната религия. Обръщението на Обама бе във връзка с терористичното нападение в Калифорния, при което Саид Фарук, американец от пакистански произход, и неговата съпруга Ташфин Малик, родена в Пакистан, застреляха на 2 декември 14 души в градчето Сан Бернардино.
Проучване на общественото мнение в САЩ, направено след нападението в Калифорния, показа големи разлики във възприятията на демократите и републиканците към мюсюлманите. 69 процента от републиканците са изказали най-малко страх по отношение на мюсюлманите в сравнение с 39 процента при демократите.
За да подкрепи своето предложение, Тръмп се позова на данни от консервативната организация Център за политика на сигурност, според които 25 процента от мюсюлманите намират за оправдано насилието срещу американци.
Сенатор Линдзи Греъм каза, че Доналд Тръмп "е преминал от правене на абсурдни коментари към това да бъде откровено опасен със своята бомбастична реторика".
Говорител на друг кандидат на републиканците - Бен Карсън, заяви, че според Карсън религията не трябва да бъде лакмус тест за влизане в страната, но всеки, който посещава САЩ, трябва да бъде наблюдаван по време на престоя си, какъвто е случаят в много държави.