Китайски инвеститор е в България за 7-ми блок от АЕЦ Козлодуй
Изрично условие при преговорите с китайския инвеститор за дострояване на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" е то да се реализира без държавна гаранция. Това каза пред журналисти вицепремиерът Томислав Дончев, във връзка с етапа на преговорите с китайския инвеститор, който иска да дострои седми блок на АЕЦ "Козлодуй", предаде Агенция "Фокус".
"Колко са сериозни нещата - имаме много ясен индикатор. Само три седмици след визитата в Китай, имаме посещение по наша покана. Разбира се и допълнителни разговори, преговори за това какъв би бил икономическият модел на сътрудничество, плюс посещение на ядрената централа в Козлодуй, за да се запознаят със ситуацията на място, не толкова с действащите мощности, колкото с подходящи площадки за изграждане на нова ядрена мощност", обясни Дончев.
По думите му, определеният срок е три или най-много четири месеца, като се създава смесена работна група, която трябва да изчисти най-вече икономическия модел, по който би могла да се случи тази инвестиция. "След три, най-много четири месеца искам да имам ясен сценарий, може и два, за да имаме възможност да избираме", допълни Томислав Дончев.
На въпрос на каква стойност е инвестицията, вицепремиерът коментира: "Рано е да се говори за средства, доколкото не е уточнен основният въпрос - дяловото участие на китайския инвеститор". "Това е едно от нещата, които трябва да се случат като резултат от преговорите. Обсъждат се всякакви варианти, ще видим кой от сценариите е най-приемлив и за нас, и за инвеститорите", заяви Дончев.
"Всички предишни проекти са базирани на малко или много държавно финансиране – дали директно от държавата, или от държавна компания. Тук моделът е по-различен, защото говорим за стратегическо участие на инвеститор, който да финансира голяма част от проекта с негови средства, без държавна гаранция”, коментира Дончев.
Вицепремиерът не коментира името на компанията, а заяви, че става дума за голяма китайска компания с огромен опит в енергетиката, включително и в ядрената с няколко десетки милиарда годишен оборот. По думите му, в момента обсъждат ролята им на инвеститор.
Във връзка с това дали има икономически условия, които ще поставят и няма да отстъпят в този процес на преговори, Томислав Дончев уточни: "Първото изрично условие е, един подобен проект би следвало да се реализира без държавна гаранция".
„Не изключваме варианта държавата да има дяловото участие, по-скоро миноритарно, но все пак отбележете факта, че той се реализира на площадка, която е държавна собственост. Имаме основания да претендираме за дял в този проект, но разпределението на съучастието, дялово участие в инвестицията е много рано още да се коментира.
Това е резултат, който трябва да получим от работата на работната група само след няколко месеца и да знаем има ли реалистичен сценарий да продължим, или търсим друг”, допълни Томислав Дончев.