Седем основни грешки на жените, когато преговарят за заплата
За повечето хора заплатата е основен източник на доходи. Затова нейното повишение с времето е от съществено значение за бъдещото им финансово благосъстояние.
Според много проучвания, жените са много по-склонни да приемат настоящето си финансово положение от мъжете и много по-рядко търсят повишение от своите ръководители. Ето някои от най-често срещаните грешки, които жените правят, когато преговарят за по-висока заплата:
Приемат първата оферта
Много често жените са склонни да приемат първото предложение, което им се отправи. За разлика от мъжете, жените много по-рядко преговарят, смята Лий Милър, автор на книгата „A Woman's Guide to Successful Negotiating“ (Наръчник за успешни преговори за жени).
Обикновено работодателите са готови за известни дискусии, затова често започват от по-ниска база. Преговорите относно предлаганото повишение, са често срещани, особено, когато работниците се изкачват нагоре в кариерата си, казва Милър.
Вярват на това, което им се каже
Част от причината за това жените да не преговарят, може би се корени във факта, че те са много по-склонни да следват правилата и приемат всичко, което им се каже за истина.
„Офертата за тази позиция не е обект на преговори“, или „Това е всичко, което можем да направим в момента“, са фрази на мениджърите, които поставят край на преговорите, защото се приемат за истина.
„Първата оферта, която ще получите обаче, едва ли ще е най-добрата“, коментира Милър. „Мъжете почти винаги се връщат отново и предлагат нещо друго“. Офертите почти винаги могат да се коментират.
Отлагат момента, в който ще поискат повишение
Много често жените приемат определена позиция и заплащане без да преговарят, с идеята че ще направят това на един по-късен етап, когато стане „по-удобно“. Често обаче, този момент никога не настъпва и те са трайно „закотвени“ при не особено добри за тях условия.
„Ако започнете от много ниска база на заплащането, то повишението й ще е от тази база. Като се вземе в предвид, че повишенията може да са сравнително рядко и не особено големи, то заплатата ви винаги ще остане ниска“, коментира Милър.
Дават ясно да се разбере, че няма да напуснат
Ако дадете ясно да се разбере, че работата ви устройва напълно и нямате намерения да я сменяте, то не може да разчитате да сте в особено силна позиция при водене на преговори за по-висока заплата.
Смятат, че само заплахата за напускане може да е ефективна
Да заплашите с напускане, често не е най-добрата стратегия за това да получите повишение. Вместо това се опитайте да поговорите с мениджмънта за това, че искате да си запазите работата, която харесвате.
Заплаха от рода на „Имам друго предложение. Ако не получа повишение на заплатата, напускам“, може и да има ефект, но със сигурност няма да се хареса на ръководството и може да има негативни последствия. След нея може наистина вече да не можете да останете на работа в тази компания.
Коментират кое е „справедливо“
Независимо дали приемате нова работа, или искате повишение „справедливо“ е думата, която е по-добре да не използвате.
„Изследователите стигат до извода, че когато жените преговарят за заплата търсят това, което е справедливо. Мъжете – не!
За мъжете преговорите са по-скоро нещо като състезание, като крайната им цел е да постигнат възможно най-много в техен интерес. Концепцията за „справедливост“ не е ефективен начин за водене на преговори за заплата“, пише Милър.
Две са нещата, които са ваш силен коз, когато водите преговори – имате по-добра оферта, или вашият шеф се опасява, че имате по-добра оферта.
Смятат, че да поискат повече е заплаха за работата им
Много жени не искат повишение, защото смятат че това може да застраши сигурността на работата им. В действителност обаче, ако имате представа колко струва реално трудът ви на пазара и сериозно сте подценени в момента, можете спокойно да посочите този довод на работодателя си. Това няма да заплаши работното ви място, особено ако сте ценен за компанията кадър.