Какво да очакваме от златото през 2016 г.
На пръв поглед 2015 г. не бе добра за златото. Към края на годината цената на метала в долари се понижи с над 11%. Нагласите на инвеститорите към него бяха отрицателни.
Средният брой на нетните дълги позиции при златото достигна най-ниското си ниво от 2003 г., а обезпечените със злато борсово търгувани фондове отчетоха отлив на 100 тона за годината.
По-доброто икономическо представяне в САЩ позволи на Федералния резерв да вдигне лихвите на 16 декември за първи път от 9.5 г.
В месеците преди това по-високите лихви по държавните облигации оскъпиха долара, което пък постави под натиск цената на златото.
От Световния съвет по златото смятат, че 2015 г. по-скоро е била изключение, отколкото правило. И докато щатският долар определено е значителна движеща сила зад златото, има две допълните точки, които трябва да се имат предвид.
Първо, доларът не е единствената движеща сила и второ, доларът не винаги е най-уместният индикатор за повечето инвеститори.
Пазарът на златото наистина е глобален, като над 90% от физическото търсене идва извън САЩ, най-вече от развиващите се икономики.
За всички тези купувачи, които не плащат в долари, най-важна е местната цена, а не цената в долари. Всъщност цената на златото дори нараства през 2015 г. в други валути, изключващи долара. Примери за това е търгуването на метала в турски лири, руски рубли и индонезийски рупии.
При настоящите условия от Световния съвет по златото виждат окуражителни признаци за пазара. Към третото тримесечие на 2015 г. търсенето, както в Индия, така и в Китай, бележи ръст на годишна база. Търсенето на златни плочки и монети също расте (включително и в САЩ). И докато отливът при обезпечените със злато борсово търгувани фондове продължава, темпът видимо се забавя.
Освен това централните банки остават силни нетни купувачи и вероятно ще придобият най-малко 500 тона злато в чуждестранни резерви през 2015 г.
Историята, както и настоящата финансова среда, са индикатор за по-различна 2016 г.
В основата на бичия пазар при златото в периода 2001 – 2012 г. бе комбинация от няколко фактора, като големия ръст при развиващите се пазари, който подкрепяше потребителското търсене; световната финансова криза и последствията от нея, което накара инвеститорите да търсят качествени активи; финансовите иновации, което направи закупуването на злато по-лесно и преминаването на централните банки от нетни продавачи на злато към нетни купувачи с цел диверсифициране на резервите в чуждестранна валута.
С възстановяването на щатската икономика и отслабването на ръста на развиващите се пазари цените на златото паднаха. До края на 2014 г., поради липсата на ясен катализатор за цените на златото, вниманието се пренесе върху щатския долар и евентуалното вдигане на лихвите от страна на Фед.
Дали обаче това възприятие на златото, фокусирано около САЩ, ще продължи вечно? Според Световния съвет по златото - не.
Представянето на метала в исторически план определено не е индикация за представянето му в бъдеще, но инвеститорите биха могли да си направят важни изводи от предишните цикли.
От 70-те години насам златото е преминало през пет бичи пазара и пет последвали ги мечи пазара. И докато при продължителността и силата на оскъпяване при бичите пазари не е толкова еднаква, отстъпленията след това показват по-голяма последователност.
Предишните мечи пазари (с изключение на настоящия) са били със средна продължителност 52 месеца, през които цената на златото се е понижавала с между 35% и 55%. Всяко от тези понижения обикновено е било много малка част от ръста в предхождащия го бичи пазар. В момента спадът в цената не е далече от средния за мечите цикли.
Представянето в исторически план, без да се вземат предвид макроикономическите условия, които са довели до този резултат обаче, не е достатъчно. Например, последният бичи пазар бе много по-дълъг от предходния поради обяснените по-горе фактори.
Какво може да се каже за настоящия мечи цикъл? Според Световния съвет по златото има важни условия, които вероятно ще направят 2016 г. различна от 2015 г.
Щатският долар, поемането на рискове и промяната на Изток
Фед вдигна лихвите в САЩ с 0.25 базисни пункта на последата си среща през декември. Засега обаче остава неясно колко бързи и колко високо ще бъдат вдигнати лихвите в САЩ, за да се нормализират. От Фед очакват да вдигнат лихвите с 1% до края на 2016 г.
Пазарните нагласи са по-умерени и очакванията са, че в края на годината лихвите ще бъдат вдигнати с под 1%. И в двата случая те може да останат ниски известно време.
Според Световния съвет по златото лихвите не са водещ двигател за цената на метала, след като бъде взет предвид ефектът от долара. Щатската валута вече поскъпна с повече през последните две години, отколкото бе поскъпвала от след спукването на дотком балон. Всъщност доларът е на най-високото си ниво в началото на цикъл по затягане на паричната политика на Фед от 80-те години насам.
Това е важно по две причини:
- Доларът има склонност да се връща към дългогодишната си средна стойност, а след две години много чуждестранни валути започват да показват признаци на възстановяване
- Скъпият щатски долар на практика е механизъм за затягане на паричната политика, което пречи на Фед да вдигне лихвите прекалено скоро и прекалено много, с което рискува да навреди на икономическия растеж.
Пазарът на злато в Азия продължава да расте. В Китай централната банка периодично обявява, че увеличава златните си резерви, а намерението на борсата на злато в Шанхай е да предложи деноминиран в юани механизъм за търговия, което подчертава нарастващата важност на този пазар. Индия също има намерение да създаде борса за търговия на злато в не толкова далечно бъдеще.
Освен това пазарният риск остава. Свързаността на световните финансови пазари доведе до по-голяма честота и по сила на системните рискове. Цените на акциите в САЩ остава доста високи, тъй като инвеститорите увеличаваха рисковата си експозиция в търсене на доходност на фона на средата на ниски лихви.
В подобна среда облигациите предлагат по-малка защита за смекчаване на удара от корекция на пазара на акции. И докато макроикономическите условия в развитите държави се подобриха, рисковете, свързани с пазарите и ликвидността, са близо до рекордни върхове. В подобна среда ролята на златото в диверсифицирането на портфейлите и хеджирането на риска е особено уместна.
Проучвания показват, че в дългосрочен план, ако между 2 и 10% от инвестиционния портфейл е в злато, то това подобрява представянето му.
По-конкретно :
- златото помага за справяне с риска и волатилността. Златото намалява волатилността посредством диверсифицирането на портфейлите – страничен ефект от ниската му корелация с ключови класове активи.
- златото помага за запазване на покупателната способност. Златото реагира на световните пазари, a оттам и на световната инфлация, като по този начин покрива по-голям брой обстоятелства, отколкото създадени специално срещу инфлацията хеджиращи инструменти, например.