Голяма част от търгуващите на фондовите пазари се определят като контратрейдъри. Това означава, че търгуват в противоположна на пазарните трендове посока. Те следват правилото „когато всички казват, че нещо ще се случи, то очаквай да се случи противоположното“.

От тази гледна точка, ето някои от сделките, които може да са сред най-популярните при контратрейдърите през следващата година:

1. Петролът поскъпва сериозно

Петролът достигна до 11-годишно дъно на международните стокови пазари. Това обаче не пречи на пазарните специалисти да прогнозират суровината да продължи да поевтинява през следващата година.

GS: Цена от 20 долара за барел петрол е напълно възможна

Допълнително предлагане от Иран през първото тримесечие, по-слаб ръст на търсенето в световен мащаб, както и липсата на мерки за ограничаване на производството от ОПЕК са идеалната среда за тези прогнози. Забавянето на китайската икономика също се очаква да предопредели по-ниските цени.

Много неща обаче могат да се объркат и тези масови очаквания, които вече до голяма степен са заложени в нивата на петрола, да се окажат напълно неактуални.

Несигурната геополитическа обстановка, потенциални терористични действия, както и крехкият съюз между страните в ОПЕК по отношение на политиката са само част от предпоставките, които могат да доведат до „изригване“ в цената на черното злато.

Вижте още: Манипулират ли ни големите акули?

2. Инфлацията отново става фактор и кара Фед да ускори ръста на лихвите

Всички очакват слаб инфлационен натиск в световен мащаб през следващата година. Ако поскъпването на петрола обаче се случи и то с темпове, изпреварващи всякакви очаквания, то инфлацията отново би се превърнала в сериозен фактор.

Нива на петрола трайно над 50 долара могат сериозно да раздвижат инфлацията и да принудят Фед да повиши лихвите с по-ускорени от очакванията темпове. На този етап пазарният консенсус е за плавно повишение на лихвите догодина.

3. Световните индекси бележат сериозна корекция

Ако нещата се случат в така описаната последователност, то напълно очаквано е ускореният ръст на лихвите (над средните очаквания на пазара в момента) да инициира сериозна корекция за щатските и световните борсови индекси.

На този етап повечето от водещите финансови институции и специалисти очакват минимален ръст за щатските индекси догодина. Те обаче могат да сбъркат сериозно и да видим завършване на годината при нива с около 10% надолу.

4. Златото и среброто са големите печеливши

Златото също е сериозно пренебрегван актив. Почти всички пазарни анализатори са единодушни, че благородният метал ще тества и дори ще се понижи под психологическата граница от 1000 долара. Каква по-добра среда за контратърговия от тази?

И макар при потенциален сценарий за по-дълбока корекция за щатските индекси (което да предопредели поскъпването на златот), най-вероятно да видим по-високи лихви (традиционно лош фактор за златото), то много е вероятно инвеститорите да ги пренебрегнат и да купуват злато.

Още по-печеливш актив може да е среброто, което към момента е най-евтино спрямо златото от поне десет години. Среброто неведнъж е доказало, че е много по-волатилно от златото.

5. Еврото поскъпва

Консенсусните прогнози са единната валута да продължи да се понижава догодина. Причината – ниска инфлация и нови стимули от страна на ЕЦБ.


Вариантът за ускоряване на инфлация обаче може да накара ЕЦБ да преосмисли планираното повишение на стимулите за икономиката. Това само по себе си би било достатъчно еврото да регистрира сериозен ръст спрямо останалите основни валути и особено спрямо долара.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.