35% от кражбите в магазини в Япония са дело на пенсионери
Около 35% от кражбите в магазини в Япония се извършват от хора на възраст над 60 г.
Системата на затворите в страната е на ръба на бюджетна криза вследствие на демографските условия, недостига на помощи за бедните и възхода на нов вид престъпник – пенсионерът рецидивист. Разбойниците с побелели коси отчаяно желаят да попаднат зад решетките, твърдят учени.
Статистическите данни за престъпността показват, че около 35% от кражбите в магазини се извършват от хора на по над 60 г. В тази върастова група 40% от рецидивистите са извършвали същото престъпление по повече от шест пъти.
Според нов доклад има сериозни причини да се подозира, че вълната от кражби от магазини представлява опит на осъдените да се озоват в затвора — институция, която предлага безплатна храна, подслон и здравеопазване.
Желаещите да бъдат осъдени трудно могат да устоят на математиката на рецидивизма. Дори и ако живее много пестеливо, а разходите му за жилище са много ниски, един японски пенсионер с минимални спестявания има разходи за живот, които надхвърлят с 25% недостатъчната държавна годишна пенсия от 780 000 йени (6 900 долара), показва проучване на Майкъл Нюман от базираната в Токио Custom Products Research.
Дори и кражбата на сандвич за 200 йени (1.76 долара), може да донесе на човек 2-годишна присъда в затвора, което пък ще струва 8.4 млн. йени (74 хил. долара) на държавата.
Тази престъпна вълна сред възрастните японци се засилва, а анализатори отбелязват, че системата на затворите в Япония, която наскоро бе разширена и в момента е запълнена на около 70%, се подготвя за подобна тенденция, която ще продължи с десетилетия.
В периода 1991 – 2013 г. - последната година, за която Министерството на правосъдието е публикувало данни, броят на престъпниците от третата възраст, които са в затвора за едно и също престъпление, което са извършили шест пъти, е скочил с 460%.
Ръстът на престъпността сред възрастните хора прикрива една по-мрачна тенденция от обикновеното неуважение на закона, казват икономисти и криминолози. Престъпността сред пенсионерите нараства с по-бързи темпове, отколкото тенденцията на застаряване на населението, вследствие на което 40% от японското население ще бъде на възраст над 65 г. до 2060 г.
Вижте още: Япония с рекорден брой столетници
Акио Дотеучи от NLI Research Institute в Токио очаква делът на рецидивистите сред възрастните хора да продължи да се увеличава.
"Социалното положение в Япония принуждава старите хора да извършват престъпления," казва той. "Около 40% от старите хора живеят сами. Това е един порочен кръг. Те излизат от затвора, нямат пари или семейство и отново незабавно започват да извършват престъпления."
Опитите да се намерят начини възрастните затворници да бъдат пускани от затвора по-рано засега се натъкват на непреодолими правни проблеми, казва Дотеучи, като според него системата на затворите в крайна сметка ще бъде залята от затворници от третата възраст.