Как тренировките ни правят по-умни и по-щастливи
Как можем да накараме човек, който не обича да спортува, да започне да го прави? Да му дадем такава мотивация, че да не го възпре нито студът, нито мързелът?
Отговорът ни дава науката. Поне едно заключение може да ви накара да се поразмърдате. То е дело на психиатъра и автор Джон Рейти, който преподава в Харвард.
По какъв начин тренировките оказват положително въздействие върху човешкия мозък? Това е въпрос, който вълнува науката от много години.
„Ние се нуждаем от движение”, казва Рейти. „Само допреди 10 000 години ние сме били ловци и сме се изминавали по 10-14 мили дневно!”, допълва психиатърът.
По думите му многобройни са изследвания, които сочат, че тренировките се отразяват върху настроението и когнитивната функция.
По-умни
В последно време много училища залагат на изместване на физическите занимания с академични предмети. Това е лоша идея, казва Рейти. Защо? Тъй като седенето по цял ден влияе негативно върху децата – прави ги нездрави и дебели.
„Колкото по-атлетични сте, толкова по-добър ученик сте”, категоричен е психиатърът.
Тонове е литературата, която доказва тезата му. Едно от изследванията включва наблюдение върху 2.6 милиона деца от Тексас. Сред изводите присъства силната връзка между физическата форма и оценките. Тук не влияят фактори като раса, пол и финансова обезпеченост.
Много важно е едно шведско изследване. То наблюдава 1.2 милиона момчета, които са оценените по коефицент на интелигентост и физическа форма. Всички момчета са на 15 години, когато стартира изследването. Три години по-късно отново са направени замервания.
Резултатът? Колкото по-добра е физическата им форма, толкова по-интелигентни са. Сега знаем, че тренировките подобряват способността ни да мислим, заключва Рейти.
Търсите ли мотивация, за да се пораздвижите днес? Дори стоенето прав се отразява върху тялото и ума!
Райти цитира резултати от изследвания: оказва се, че мозъкът функционира по-добре, когато сме изправени, отколкото, когато седим.
По-щастливи
Тренировките не само стимулират мозъчната дейности, правейки ни по-умни. Те също така действат на химично ниво и ни правят по-щастливи. Според изследване тренировките са отлично средство за лечение на депресия.
„Те действат по същия начин, както лекарствата”, отвръща Рейти.
По-малко стренирани
Още една полза от редовните тренировки е, че те се борят с ежедневно натрупвания стрес. Ускорява се процесът на неврогенеза, която на практика помага за развитието на новите мозъчни клетки.
Медитация, учене или смях – всички те повишават количеството на новите клетки, но тренировките стимулират този процес най-силно.